Soud zamítl žalobu firmy Amádeus Real na Ostravu o 1,5 miliardy

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě ve čtvrtek zamítl žalobu developerské firmy Amádeus Real na Ostravu. Společnost žádala 1,5 miliardy korun za údajně zmařenou investici do stavby multifunkčního areálu v centru města. Zástupci Ostravy nárok od počátků odmítají. 

Komplex Ostravica-Textilia
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Už dříve v této věci rozhodoval Okresní soud v Ostravě, který mezitimním rozsudkem žalobu označil za oprávněnou. Rozhodnout se pak mělo o výši náhrady.

Proti rozhodnutí okresního soudu se Ostrava odvolala. Krajský soud v Ostravě odvolání projednal a dospěl k jinému rozhodnutí. „Žaloba se zamítá,“ uvedl soudce. Rozhodl také, že firma má městu uhradit náklady na soudní proces.

Právník developera Tomáš Politzer se k rozhodnutí nechtěl vyjadřovat. „Počkáme si na písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl. Naznačil ale, že společnost podá dovolání.

Naopak advokát Ostravy Luboš Fojtík rozsudek uvítal. „Žaloba byla v plném rozsahu zamítnuta. Důvodem bylo především to, že žalobce neplnil při přípravě projektu své povinnosti. Především řádně nezpracoval dokumentaci, aby město mělo plnou kontrolu nad tím, jak bude stavba vypadat,“ řekl. Podle něj je tak smlouva stále platná.

Dodal, že Ostrava se s developerem i proto dál soudí o doplacení kupní ceny za pozemky v centru města. Spor projednává Obvodní soud pro Prahu 1, byl přerušen. „Čekalo se na rozhodnutí krajského soudu,“ řekl Politzer a dodal, že město v tomto řízení požaduje víc než 60 milionů korun.

Náměstí se nesmí upravovat

Společnost Amádeus Real v centru Ostravy chystala stavbu nákupního centra. V roce 2012 odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde měl obchodní komplex stát. Stalo se tak poté, co centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nedal souhlas s umístěním stavby, který společnosti udělil až později. Město ale odstoupení od smlouvy neuznalo.

Spor Ostravě komplikuje i jakékoliv úpravy náměstí, protože pře se fakticky vede i o vlastnictví pozemků. Celková kupní cena za pozemek přesahovala 83 milionů korun. Developer ale zaplatil jen její část a od smlouvy posléze ustoupil.