
Extremisté na branném dni
Děti i dospělí měli možnost vyzkoušet hod granátem, střílet ze vzduchovky nebo jezdit v obrněném transportéru. Společnost jim dělali hlavně vojáci v záloze. Několik z nich na akci ale dorazilo s nášivkou Národní domobrany.
„Na organizaci branného dne v Orlové se podílelo 130 dobrovolníků z řad vojáků v záloze. Nášivku na oblečení s logem Národní domobrany podle organizátorů měli tři z nich,“ uvedla redaktorka České televize Lucie Botorová.
Organizátoři akce se však podle zjištění České televize hájí, že o propagaci nevěděli.
„Možná došlo k nějakému pochybení nebo omylu, že měli (vojáci v záloze, pozn. red.) nášivky. Pokud to někoho pohoršovalo, je nám to velmi líto, ale tito pánové určitě nejsou žádní extremisti, jsou to staří dědové, chlapi, kteří mají obrovské zkušenosti s vojenskou tematikou.“
Martin Mazur
Národní domobranu považuje ministerstvo vnitra za extremistickou skupinu, která spolupracuje například se separatisty z východní Ukrajiny. Konkrétně je v kontaktu se zástupci samozvané Doněcké lidové republiky.
„Působení jejich sympatizantů třeba na Facebooku vyvolává řadu otázek… Extremisticky orientovaná skupina se takto dostává do veřejného povědomí,“ míní expert na extremismus Miroslav Mareš.
Město pořadatelům letní kino pronajalo. O tom, že se na akci objevili i přívrženci Národní domobrany, se údajně radní dozvěděli až o několik dní později z novin. „Věděli jsme přesně, kdo organizuje tento branný den, ale nikdo z extremistických skupin tam nebyl,“ uvedl starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).
Orlová podle zjištění ČT v příštích akcích zakáže používání všech ostatních nášivek kromě městské. „A také budou chtít vědět, kdo přesně se budoucích akcí zúčastní,“ doplnila Lucie Botorová.