Dva mladíci přepadli banku a prchli za hranice. Čeští a bavorští policisté tak nacvičovali spolupráci

Čeští a bavorští policisté u hranic nacvičovali dopadení prchajícího pachatele i rychlé předávání informací mezi policisty z obou zemí. V praxi zasahují policisté za hranicemi nejčastěji kvůli krádežím aut. A ministři vnitra si pochvalují, že těsná spolupráce českých a bavorských policistů pomohla v pohraničí zvýšit objasněnost trestných činů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Policisté zasahovali u fiktivního přepadení banky

Modernizovaná smlouva o policejní spolupráci, která funguje od října 2016, umožňuje zasahovat bavorským policistům až na druhém okraji Plzeňského kraje, a těm českým zase až na druhém konci Horního Falcka.

„Na obou stranách hranice se lidé cítí bezpečněji, a to je cíl, který společně máme,“ uvedl český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Pohraničí je podle něj velmi klidné, klesá kriminalita a pomáhá to i při pátrání po imigrantech, kvůli němuž je česká hranice pod kontrolou. Převaděčství podle ministra téměř neexistuje, spíše se jedná o krádeže v příhraničí, především krádeže aut.

Jeho bavorský protějšek Joachim Herman pak dodal, že je významným milníkem také desetileté fungování společného česko-německého policejního centra ve Schwandorfu. Od roku 2007 klesl počet trestných činů a jejich objasněnost přesahuje 70 %. Přitom v celém Německu je míra objasněnosti zločinů 54 procent. Herman zdůrazňoval i důležitost namátkových silničních kontrol. 

Při cvičení se zkouší vzájemná komunikace i znalost pohraničních cest

V rámci středečního cvičení prchali po přepadení banky v Horšovském Týně dva mladí pachatelé na německé území, kde byli těsně za hranicí před tunelem ve Furth im Waldu zadrženi čtyřmi vozy německé policie z Bavorska a české policie. Podobná cvičení na hraničních přechodech jsou dvakrát ročně a jsou do nich zapojeny vždy jiné hlídky tak, aby se procvičilo maximum policistů.

/*json*/{"map":{"lat":49.377469957615496,"lng":12.88950662714842,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.32556952115311,"lng":12.847824096679688,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Česká hlídka, která lupiče pronásledovala na hranici, informovala operační středisko krajské policie v Plzni, jež dalo zprávu česko-německému centru ve Schwandorfu. „Tam sedí v jedné místnosti čeští a bavorští policisté a okamžitě si předají informace a Němci kontaktují své operační středisko v Řezně. To vyšle hlídky podle toho, který hraniční přechod připadá v úvahu, a ty jedou naproti pronásledujícímu českému vozu,“ popisuje český vedoucí střediska ve Schwandorfu Pavel Rybár.

Zapojí se pak takzvaná telekonference, při níž jsou slyšet němečtí i čeští policisté navzájem, a ve Schwandorfu vidí na mapě pohyb zasahujících vozidel. „Jazyková bariéra je čím dál menší a pokud nastane, tak je tu naše pracoviště,“ dodal Rybár. Při cvičení se zkouší vzájemná komunikace, prostupnost i znalost pohraničních cest.

„Cvičení jsou velmi důležitá, ale naši a bavorští policisté mají za sebou za poslední období 400 společných hlídek a 30 ostrých zásahů při pronásledování na české nebo německé straně,“ upozorňoval Chovanec. Z toho šestkrát zasahovali čeští policisté v Německu a 24x němečtí v Česku.