Armádní veterina je v pohotovosti. Vojáci pomáhají i s africkým morem

Armádní veterináři v úterý předvedli možnosti mobilní ambulance v Hlučíně na Opavsku. Právě zde sídlí Vojenský veterinární ústav, který své specialisty vysílá nejen do zahraničních misí, ale také v rámci Česka.

Armáda ČR
Zdroj: ČTK Autor: Alexandra Mlejnková

Státní veterinární správa už o pomoc odborníky z Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně požádala.

„Pro nás to znamená vyčlenit zásahovou skupinu o počtu dvou lékařů, jednoho technika, jednoho řidiče. Takový tým by pracoval ve veterinárních a sanačních ústavech, kam jsou tato prasata z ohniska nákazy a ze zamoření odvážena,“ sdělil ředitel ústavu Vladimír Žákovčík.

Jeho zaměstnanci dohlížejí i na to, aby lovci ve vojenských újezdech snižovali tamní populaci divokých prasat. V případě možného nasazení u jaderné havárie nebo velmi nebezpečných nákaz přenášených zvířaty mají k dispozici speciální dekontaminační linku a další vybavení. 

video Zlínské lesy se zamkly. Kvůli prasečímu moru
Video Události
video

Zlínské lesy se zamkly. Kvůli prasečímu moru

Vojáci se nedávno podíleli také na stavbě několik desítek kilometrů dlouhého elektrického ohradníku, který vymezil pohyb divokých prasat ohrožených africkým morem. Ohradníky stojí mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou.

Jsou napájené bateriemi. Elektřina v ohradníku nemá takovou intenzitu, aby nějak ohrozila člověka, který se ho náhodou dotkne.

V první polovině srpna bylo podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda v ohnisku nákazy potvrzeno na 90 případů choroby. Přenášejí ji volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Vojenská hlučínská veterinární jednotka, která je určena pro zvládání nenadálých katastrov - například chemického či bakteriologického útoku, slouží k prvotnímu ošetření velkých zvířat či psů. 

„Polní pracoviště se skládá ze speciálního kontejneru. V něm je umístěno potřebné vybavení jako operační stůl, vybavení laboratoře či třeba odchytové sítě,“ vyjmenoval šéf ústavu. Součástí veterinární nemocnice je také prostorný nafukovací stan. Mobilní jednotka vznikla v roce 2014. Daňové poplatníky stála 15 milionů korun.

Letos už vojenští veterináři pomáhali například na jižní Moravě v boji s ptačí chřipkou. Armáda tehdy na žádost svých kolegů v lednu vyslala veterináře, kteří se zapojili do likvidace ohnisek ptačí chřipky.