Děti z dětských domovů s vysokoškoláky letos bydlet nebudou. Unikátní projekt brzdí opravy domu

Projekt Symbios, v Česku unikátní návrh na spolubydlení studentů a dětí z dětských domovů, nezačne podle plánu. Dům v Křenové ulici v Brně je totiž potřeba kompletně opravit. Zahájení projektu se tak nejméně o rok zpozdí.

Dům pro projekt Symbios se musí opravit
Zdroj: čt24

Dům v Brně v Křenové ulici, který pro projekt vybrali úředníci městské části Brno-střed, potřebuje rekonstrukci za 50 milionů korun. 

V domě bude fungovat celkem 7 bytů o velikosti 2+1. V každém z nich bude bydlet vždy jeden student a jeden mladý dospělý, který právě opustil dětský domov.

Video Události v regionech (Brno)
video

Projekt Symbios má zpoždění

„Jsme ve fázi získávání stavebního povolení s tím, že objekt by se měl začít rekonstruovat někdy na přelomu letošního a příštího roku,“ uvedl Danile Zeman z radnice Brno-střed.

Studenti řeší financování projektu

Zástupci projektu nyní řeší financování projektu. „Podáváme dva hlavní projekty v rámci sociálního začleňování. Spolupracujeme i s dětskými domovy,“ řekla koordinátorka projektu Tereza Modráková.

Radnice bude mít pro opravený dům využití, i když by se do něj studenti nakonec nenastěhovali. „Dům pořád zůstane pro bydlení. Pokud nedopadne univerzitě nějaký grant nebo od toho odstoupí, tak pro nás to nebude problém.“  Právě o byty podobné velikosti je totiž v centru Brna největší zájem.

Komunitní bydlení má mladým lidem bez rodiny pomoct s úspěšným startem jejich nezávislého života.

Vzor našli ve Vídni

Základem projektu Symbios mají být mezilidské vztahy. Pro lidi, kteří opouštějí domovy, je nejtěžší právě přechod do samostatného bydlení, protože se ocitají bez elementárního zázemí, a mají tak problémy s hospodařením, finanční gramotností, plněním závazků jako placení nájmu. Vysokoškoláci naopak oporu mají – mohli by se o ni se svými novými spolubydlícími podělit.

Video Zakladatel projektu Bohuslav Binka vysvětluje, jak bude Symbios fungovat
video

Zakladatel projektu Bohuslav Binka vysvětluje, jak bude Symbios fungovat

Zdroj: ČT24

V České republice projekt tohoto druhu dosud není; brněnští organizátoři se inspirovali ve Vídni, v jejímž centru z inciativy tamních studentů už šest let funguje komunitní dům Vinzirast.

Kromě patnácti dvoupokojových bytů nabízí i velkou společenskou místnost, kde se mohou všichni scházet, a také restauraci a dvě dílny. Zde mají lidé bez domova možnost získat první pracovní zkušenost dříve, než se osamostatní.