Za smrtelný pád dítěte z vlaku navrhla policie obžalovat průvodčí a vlakvedoucí

Policie navrhla obžalovat z usmrcení z nedbalosti průvodčí a vlakvedoucí kvůli loňskému tragickému pádu dvouleté dívky z jedoucího vlaku na Olomoucku. Informaci potvrdil dozorující státní zástupce z Okresního státního zastupitelství v Olomouci Jaroslav Rašendorfer s tím, že nyní rozsáhlý spis studuje. O obžalobě by měl rozhodnout v nejbližších dnech.

Policie průvodčí a vlakvedoucí obvinila letos v únoru, vyšetřování události ukončila na konci června. Se spisem se poté seznamovaly obě obviněné. V závěru minulého týdne policie spis předala státnímu zastupitelství. Ženám v případě odsouzení hrozí až šest let vězení.

Inspektoři: Dítě čekalo u dveří na matku

Neštěstí se stalo loni 24. července na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Dítě v té chvíli podle zprávy inspektorů stálo v blízkosti otevřených dveří toalety a čekalo na matku, která byla na toaletě se starší, čtyřletou sestrou. S dětmi tam odešla, když jel vlak rychlostí zhruba 50 kilometrů za hodinu a neuzavření dveří se v té chvíli nijak neprojevovalo. V rychlosti 111,5 kilometru za hodinu se však náhle pravé zadní nástupní dveře otevřely a dítě z nich vypadlo, stojí ve zprávě inspekce.

Podle kamerového záznamu na nástupišti v Olomouci do vlaku nastoupil 15 sekund před rozjezdem zadními nástupními dveřmi poslední cestující. O pár vteřin později dveře za sebou zavřel, zda však byly zavřeny úplně, nebo jen dovřené, se vlaková četa podle inspektorů nepřesvědčila. Zároveň se však nepodařilo zjistit, zda poté s těmito dveřmi po rozjezdu vlaku někdo z cestujících nemanipuloval.

Vlak po ujetí zhruba 30 metrů při rychlosti 19 kilometrů za hodinu, kdy byly již ostatní dveře automaticky zajištěny, jel podle kamerového záznamu s neuzavřenými pravými zadními dveřmi. Podle ověřovacích pokusů se neuzavřené dveře při rychlosti zhruba 100 až 120 kilometrů samovolně a rázně otevřou.

Obě ženy stále u ČD pracují

Inspektoři ve své zprávě uvedli, že není v silách obsluhy vlaku z nástupiště jednoznačně identifikovat stav nástupních dveří, stejně tak i to, zda s již dříve zkontrolovanými nástupními dveřmi nemanipuloval některý z cestujících uvnitř vlaku. Z výpovědí vlakvedoucí i průvodčí vyplynulo, že se s jízdou vlaku s otevřenými nástupními dveřmi již setkaly. Ohlásily ji strojvedoucímu a po zastavení vlaku dveře zavřely.

Podle mluvčí Českých drah Moniky Bezuchové obě ženy stále pracují u drah. Společnost již podnikla kroky ve vztahu k poškozené rodině. „Mezi ČD a pozůstalými byla uzavřena mimosoudní dohoda o náhradě újem,“ řekla Bezuchová. Podotkla také, že dráhy uveřejnily na svém webu omluvu, kde vyjadřují lítost nad tragédií. Učinily také řadu opatření v dopravě, aby podobné tragédii zabránily.

Podobné neštěstí se stalo u obce Střeň

Podobné neštěstí se stalo téměř před jedenácti lety zhruba o pět kilometrů dále u obce Střeň na Olomoucku. Tehdy vypadl z vlaku pětiletý chlapec, zemřel na následky mnohočetných poranění. Matce se ztratil poté, co odešel v jedoucím vlaku sám na toaletu.

Jeho tělo nalezli policisté zhruba po týdnu, když v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách vlakového kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Matku nakonec soud potrestal podmínkou. Podle něj se dopustila ublížení na zdraví z nedbalosti, když nechala chlapce běhat po vlaku bez dozoru.