Vzestup slávy českého česneku zbrzdilo sucho. Urodilo se až o 20 procent méně

Raných odrůd česneku bude oproti loňsku méně. Jako u mnoha dalších zemědělských plodin za to může sucho. Výnosy jsou asi o dvacet procent nižší.

První český česnek sklidili pěstitelé na jižní Moravě před čtrnácti dny. Teď přichází na řadu pozdní odrůdy. U nich by neměly být ztráty tak velké.

Hlavně za raný česnek si tak letos zákazníci mírně připlatí. Poptávka je po něm velká a jeho výnosy nižší. Jedno kilo bude v průměru stát kolem 150 korun

České pěstitele netrápí česnek z Číny jako v dřívějších letech. Do země nyní proudí zejména česnek ze Španělska, ten však má proti českému jinou chuť.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Česneku je letos méně

Loni zemědělci podle údajů Českého statistického úřadu sklidili v Česku 835 tun česneku, výnos byl 3,58 tuny na hektar. Poslední dobrá sklizeň česneku byla v roce 2013. Tehdy činil výnos podle statistiků 4,05 tuny na hektar.

Podle pěstitele a šlechtitele Jana Kozáka se ročně na českém trhu prodá minimálně 5 tisíc tun česneku. Jak dodává, tato rostlina by se u nás mohla pěstovat na dalších 800 hektarech; loni se přitom pěstoval na 233 hektarech. Podle Kozáka tomu však brání „nenasytnost obchodních řetězců“, které chtějí nakoupit co nejlevněji a dávají přednost česneku ze Španělska.

video Reportáž o letošní sklizni česneku
Video Reportáž o letošní sklizni česneku
video

Reportáž o letošní sklizni česneku

video Česnek se krade ve velkém, zemědělci ho hlídají
Video Česnek se krade ve velkém, zemědělci ho hlídají
video

Česnek se krade ve velkém, zemědělci ho hlídají

Čeští pěstitelé proto prodávají svůj česnek i do zahraničí, kde za něj dostanou více peněz. „V zahraničí je český česnek pojem,“ uvedl letos v únoru Kozák, podle kterého by měla být na produktech lépe označena země, kde byla zelenina vypěstovaná.

video Události: Zemědělce trápí sucho
Video Události
video

Události: Zemědělce trápí sucho