Málo peněz, těžká práce. Brigádníci na sběr ovoce a sezonní výrobu nejsou

Nezaměstnanost v červnu podle odhadů klesla na čtyři procenta mimo jiné díky sezonním pracím. V plném proudu jsou sezonní zaměstnání například v gastronomii, stavebnictví, ale i zemědělství. Ale právě pěstitelé se potýkají s nedostatkem pracovníků. Úrodu nejdřív snížily jarní mrazy a plody, které dozrály, nyní nemá kdo sklidit. Třeba ovocnáři na jihu Čech dopředu počítají s tím, že asi pětina úrody zůstane bez využití na stromech. O brigádu v zemědělství nemají zájem ani studenti.

Video Události v regionech (Praha)
video

Zemědělci i firmy mají nedostatek brigádníků na sezonní práce

Antonín Steinocher pěstuje na Lhenicku ovoce téměř 25 let, na svých 13 hektarů sadů má v posledních letech stále větší problémy sehnat brigádníky na sklizeň. „Přijede mi sem vždycky pár mladých lidí, kteří si to zkusí a odjedou,“ popisuje situaci.

Za kilogram sklizených třešní nabízí ovocnář 15 korun. Podle jeho slov nasbírá šikovnější pracovník i metrický cent za den, tedy si mohou vydělat odhadem až 1500 korun. Jde ale o fyzicky náročnou práci. V sadu by Antonín Steinocher potřeboval 20 brigádníků, ovšem k dispozici jich má pouze 5. Odhaduje proto, že se podaří očesat přinejlepším 80 procent úrody.

Potíže se sehnáním brigádníků mají ale i další pěstitelé ovoce. Agrární komora proto usiluje o prosazení programu na urychlené zaměstnávání například pracovníků z Ukrajiny. Ti by právě se sezonní prací mohli výrazně pomoci.

Nedostatek brigádníků je i v dalších oborech. Problémem jsou peníze i víkendové směny

Pracovní agentury i firmy denně nabízejí stovky inzerátů nabízející sezonní práce, nejméně se studenti hlásí právě na manuální brigády. Sáhnou spíše po lépe placené brigádě. Firmám, které se s nedostatkem pracovníků potýkají, často nepomůže ani úřad práce.

S nedostatkem brigádníků se nepotýkají ale jen zemědělci. „Studenti, kteří přišli, měli problémy chodit o víkendu a vysoké finanční požadavky,“ konstatuje vlastní zkušenost asistentka jednatele firmy Sádrokartony Žďár nad Sázavou Martina Velínová. Při zateplování domů a stavbě nových bytových jednotek si tak musí firma vystačit s vlastními zaměstnanci.

Ani o některé méně náročné práce se studenti o prázdninách neperou. Jihlavský Vodní ráj třeba řeší nedostatek plavčíků. Práce je přitom venku mezi lidmi a bez větších fyzických nároků. Shánějí tu brigádníky nejen na zajištění bezpečnosti v areálu, ale i na úklid nebo třeba i výdej slunečníků a lehátek. Plavčíků by potřebovali minimálně dalších pět. Většinou zájem potenciálních pracovníků ztroskotá na penězích, za hodinu totiž jihlavský Vodní ráj dává 80 korun.