Zájem lidí o domovní vrty a studny kvůli suchu roste. „Na práci studnařů se čeká týdny, nebo i několik měsíců,“ poznamenala redaktorka České televize Markéta Radová. Nejvíce ohroženy suchem jsou podle ní obce v horách, kde chybí vodovodní síť.
Pohrozilo sucho. A poptávka po vrtech a studnách prudce vzrostla
Kamil Vavrečka se hloubení vrtů věnuje přes 20 let. O zakázky teď jeho firma nemá nouzi. Vyhloubení domovního vrtu jim většinou zabere pouhý den. „Čekací doby jsou rozhodně delší. V posledních letech máme zákazníky, kteří čekají dva tři měsíce na vodu,“ sdělil.
Například v beskydských Starých Hamrech již radnice lidem nabízí proplatit polovinu ceny vrtu, maximálně ale 40 tisíc korun. Na dotace obec pro letošek z rozpočtu vyhradila půl milionu korun.
Příspěvek bude obec lidem udělovat až po pořízení vrtu. Žádost o dotaci lidé na radnici odevzdají spolu se závěrečným vyúčtováním.
Bolatice na Opavsku jsou jednou z obcí, kterou už dnes vodou zásobují dva vrty schované v podzemí. A brzy k nim podle místostarosty Bolatic Martin Bortlíka (TOP 09) přibude třetí. „Zhruba do dvou měsíců,“ potvrdil.
Nový vrt má fungovat jako rezerva. Kromě toho obec také zvětší kapacitu vodovodu. Celé ji to vyjde na skoro 4 miliony korun.
Povodí Odry se chystá na sucho
Státní podnik Povodí Odry už začal dělat opatření, aby se připravil na případné sucho. Omezil například výrobu elektrické energie. Zatím ale problémy se zásobováním pitnou vodou nemá, potvrdil koncem června Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry, které je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.
Na rozdíl od Povodí Moravy nebo Povodí Ohře na tom podle něj Povodí Odry není tak špatně. Dispečink situaci sleduje a řídí podle toho manipulaci s vodou. Přebírá prognózy Českého hydrometeorologického ústavu a snaží se na ně reagovat. „V této chvíli v podstatě se nedá nic jiného dělat než sledovat a jaksi si tu vodu šetřit a chránit,“ řekl ředitel.
U zásobování pitnou vodou ani problémy neočekává. „Máme vyzkoušeno, že pokud je plná Slezská Harta, tak ta pitná voda se dá distribuovat v rámci celého kraje, což znamená, i v tom suchu 2015 jsme dokázali zásobovat,“ řekl Pagáč.
Horší by mohla být situace v zásobování průmyslu, pro nějž jsou klíčové nádrže Žermanice a Olešná, kde nedávno skončilo odtěžování sedimentu. „Dneska Žermanice jsou naplněny relativně slušně, na 90 procent, Olešná se napouští, čili tam by mohly být nějaké problémy. Ale záleží, jak se situace bude vyvíjet, a dala by se přijímat nějaká opatření k distribuci vody, aby se ty nádrže co nejvíce šetřily,“ řekl Pagáč.
Pokud by nějaká taková opatření byla nutná, nenastalo by to ale podle něj dříve než nejméně za několik měsíců.