Přerovská továrna Gambro zřejmě skončí. Zaměstnává na 620 lidí

Společnost Baxter uvažuje o uzavření své továrny Gambro v Přerově, která vyrábí zdravotnickou techniku. V přerovské filiálce pracuje na 620 lidí. Rozhodnutí padne v polovině června. V pondělí to oznámil mluvčí společnosti Baxter Roman Pavlík.

Přerovský Baxter vyrábí součásti dializačních přístrojů. Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Zástupci vedení firmy Baxter k uzavření přerovské továrny Gambro bez dalších podrobností uvedli, že pravidelně vyhodnocuje a optimalizuje skladbu svých produktů a výrobních procesů po celém světě. Přerovský závod Gambro Czech Republic vyrábí hadičkové systémy a příslušenství dialyzačních souprav. V posledních letech mu výrazně klesají tržby.

Podle Pavlíka o případném uzavření přerovského závodu Gambro bude rozhodnuto poté, co uplyne třicetidenní lhůta pro jednání se zaměstnanci. Proces byl zahájen v pondělí. „V případě, že skutečně dojde k jeho uzavření, přistoupí společnost k této situaci s největší možnou odpovědností, aby zajistila plnou podporu všem, kteří budou tímto krokem přímo zasaženi,“ uvedl. Společnost Baxter v případě uzavření přerovského závodu Gambro podle Pavlíka finančně pomůže jeho zaměstnancům. 

„Nad rámec splnění zákonných povinností týkajících se odstupného se společnost Baxter zavazuje poskytnout všem svým zaměstnancům i další odstupné vyplácené na základě dobrovolného rozhodnutí společnosti.“

Roman Pavlík

mluvčí společnosti Baxter

Výsledky loňského hospodaření společnost Gambro zatím nezveřejnila. V roce 2015 přerovské továrně klesly tržby z 894 milionů korun v roce 2014 na 880 milionů korun. O rok dříve se její tržby snížily o pětinu.

Problémy měla přerovská továrna Gambro už v roce 2012. Kvůli silnému zemětřesení v Itálii musela tehdy na čtyři měsíce zastavit provoz. Společnost přišla o dodávky materiálu ze sesterského závodu v italském městě Medolla, který zemětřesení postihlo. Kvůli odstávce podnik v roce 2012 vykázal meziroční pokles tržeb o 22 procent z 1,076 miliardy korun v roce 2011 na 840 milionů. V roce 2013 jeho tržby vzrostly o třetinu na na 1,1 mld Kč.

Počet lidí bez práce na Olomoucku klesal

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v dubnu klesla z březnových 5,5 procenta na pět procent. V regionu bylo na konci dubna evidováno 22 495 uchazečů o zaměstnání, zatímco v březnu jich bylo 24 846. Jde o nejnižší počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji od listopadu 2008.

 

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v dubnu 2017
Zdroj: MPSV

Podle analytika olomouckého úřadu práce Jaroslava Mikšaníka platí, že dubnový počet uchazečů o zaměstnání byl v Olomouckém kraji v meziročním srovnání nižší o 4969.

„V dubnu bylo nově zaevidováno 2487 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 95 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 583 osob,“ uvedl Mikšaník. Z evidence bylo v dubnu vyřazeno 4838 uchazečů.