Papež na Velikonoce pokřtí úřednici z Karvinska. Jako vůbec první Češku v novodobé historii země

V sobotu 15. dubna spolu s dalšími 10 lidmi z celého světa v Bazilice svatého Petra v Římě pokřtí papež vůbec první Češku v novodobé historii země. Taťánu Čempelovou, které bude zanedlouho padesát let, navrhl na tuto pro věřící mimořádnou událost dětmarovický farář Marcel Puvák.

Video Taťánu Čempelovou pokřtí papež
video

Taťánu Čempelovou pokřtí papež

Ve stejný den pokřtí papež dalších deset lidí, kteří jsou pečlivě vybráni z celého světa. Podle Marcela Puváka se v minulosti jednalo například o obyvatele rozvojových třetích zemí. „Proto si dvojnásobně vážím cti, jaké se dostalo České republice,“ sdělil.

Taťána Čempelová pochází z katolicky zaměřené rodiny. Do dětmarovického kostela ale začala chodit až jako šestnáctiletá gymnazistka. V sedmnácti jí zemřela maminka. Dospívala s otcem a také s výrazně staršími sourozenci.

Podstatnou část svého volna trávila na mších a v chrámovém sboru. A to, i když nebyla pokřtěná. Změnit to chtěla už loni. Fakt, že bude nakonec pokřtěna papežem, je pro ni prý něco naprosto výjimečného. Do Vatikánu ji doprovodí nejen kmotra a farář, ale i manžel. Na křest se intenzivně připravuje posledních několik týdnů.

Farář Marcel Puvák hovoří o křtu:

Video Dětmarovický farář Marcel Puvák hovoří o křtu
video

Dětmarovický farář Marcel Puvák hovoří o křtu

„Jsem z téhle obce a na úřadu dělám 22 let, tak mě lidé všichni znají a já znám úplně každého v té lavici, jak sedí. A v tom je to pro mě naprosto úžasné, protože ti lidé mě přijali s otevřeným srdcem už kdysi dávno, když jsem tady do farnosti začala docházet jako šestnáctiletá holka. Když se dozvěděli, že mě pokřtí Svatý otec, tak ty jejich reakce byly tak nádherné, že jsem z toho dojatá,“ uvedla. A kdy cítila největší emoce? Sedmdesátileté ženy ji po mši, na níž se o nadcházející události dozvěděly, objaly.

„Je to opravdu něco mimořádného, tak naprosto mimořádného, že člověk to má problém nějak rozumně pochopit, ono se to asi ani rozumově chápat nedá, to člověk prostě musí vnímat srdcem.“

Taťána Čempelová

Pokřtěná nikdy nebyla

Přestože pochází z katolické rodiny, pokřtěná jako dítě nebyla. Narodila se v roce 1967. „Nebyla to ta nejlepší doba, která by přála víře, bylo to označováno za temnářství a zpátečnictví, a doba normalizace, která pak nastoupila v 70. letech, byla docela nepříjemná,“ vzpomínala. Farnost ji přijala i jako nekřtěnou, a tak potřeba nechat se pokřtít přišla až s pozdějším věkem.

Taťána Čempelová
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

:. V kostele sv. Maří Magdalény v Dětmarovicích na Karvinsku absolvovala 5. dubna Taťána Čempelová (uprostřed) obřad bezprostřední přípravy na křest. Bude totiž na Bílou sobotu v Bazilice sv. Petra ve Vatikánu křtěna přímo papežem Františkem. Stane se tak první Češkou v novodobé historii, kterou pokřtí hlava církve, spolu s ní se této pocty dostane dalším deseti lidem z celého světa. Na snímku jsou dále farář Marcel Puvák a kmotra Jana Kubatková.

S úsměvem říká, že za všechno může pan farář. Právě on se osmělil a Čempelovou na křest ve Vatikánu navrhl. 

„Mám kamaráda v Římě, který pracuje v blízkosti papeže a po Vánocích mě napadlo, jakým způsobem jsou vybíráni ti, kteří jsou křtěni papežem. V lednu jsem mu napsal, zdali by mohla být pokřtěna paní z naší farnosti za to, co dělá v obci. Odepsal mi, ať kontaktuji hlavního ceremoniáře. Protože umím italsky, napsal jsem e-mail a k mému velkému podivení jsem dostal odpověď, že má žádost bude přijata,“ objasnil.

„Je pravda, že s mnoha lidmi z naší země se papež setkal, ale není mi známo, že by někoho (z Česka) křtil. Mimo jiné také proto, že papež běžně nekřtí, pouze dvakrát do roka,“ uvedl Puvák.