Kroměřížský zámek definitivně patří církvi, dostala od něj klíče

Kroměřížský zámek i s Podzámeckou zahradou zařazenou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v pátek definitivně převzala církev. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek, kterou církev získala zpět v rámci restitucí. Arcibiskupství olomoucké už plánuje velké investice, do oprav areálu chce dát 246 milionů korun.

V pátek zástupci Arcibiskupství olomouckého získali klíče od zámku. „Dnes, kdy byly předány klíče od Arcibiskupského zámku v Kroměříži Arcibiskupství olomouckému, se završil restituční proces, který trval velmi dlouho - dva a půl roku,“ uvedl generální vikář Arcibiskupství olomouckého Josef Nuzík.

Na samotném provozu areálu ale slavnostní akt nic nemění, bude jej i nadále spravovat Národní památkový ústav (NPÚ). Památkáři budou hradit provozní výdaje a zajišťovat návštěvnický provoz, v jeho režii zůstane i vstupné. Zásadní investiční opravy jsou na arcibiskupství. 

Lidé žádnou změnu nepocítí

Podle ředitele kroměřížského pracoviště NPÚ Jana Slezáka návštěvníci nepocítí žádnou změnu. „Nadále budeme zámek i Podzámeckou zahradu spravovat, ale pro arcibiskupství, ne pro stát. NPÚ podepsal s arcibiskupstvím smlouvu o služebnosti,“ řekl Slezák.

2 minuty
Klíče od zámku v Kroměříži převzala církev
Zdroj: ČT24

Arcibiskupství tak plánuje na zámku i v přilehlých zahradách velké investice. Hodnota projektu se bude pohybovat kolem 246 milionů korun, arcibiskupství podává žádost o evropskou dotaci ve výši 226 milionů. Na zámku by se měl opravovat Sněmovní sál či střechy, v zahradě vodní systém nebo Pompejská kolonáda. „Mělo by dojít ke kompletní rekonstrukci takzvané Mlýnské brány, která v minulosti sloužila jako sídlo arcibiskupské gardy. V objektu by mělo být gardě věnované muzeum,“ řekl projektový manažer Štěpán Sittek.

Květná zahrada zůstala státu

Církev požadovala vrátit také Květnou zahradu. Loni přitom byla v jejich prostorách dokončena rozsáhlá rekonstrukce financovaná z evropských zdrojů. I proto se stát nakonec rozhodl vrátit pouze zámek a zahradu Podzámeckou, ta Květná zatím zůstane státu. Její historický areál je podle památkářů provázán s novostavbami, které z ní nelze vyčlenit a které tak nemohou být dle zákona o restitucích vydány. Arcibiskupství se podle vikáře Nuzíka zatím nezabývalo tím, zda rozhodnutí státu ohledně vydání Květné zahrady napadne u soudu.

  • prosinec 2013 – církev žádá o vrácení zámku a zahrad 
  • červenec 2015 – komplikace kvůli statusu Květné zahrady
  • prosinec 2016 – je podepsána smlouva o předání zámku a Podzámecké zahrady církvi
  • leden 2017 – církev je oficiálně uvedena jako vlastník do katastru nemovitostí

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 8 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 14 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...