Důsledek kauzy ROP: Zastupitelé odvolali starostu Chebu Navrátila

Chebští zastupitelé odvolali ve čtvrtek starostu Petra Navrátila (zvolen za ČSSD), který je obviněn v kauze ROP Severozápad. Pro odvolání byla opozice i koaliční hnutí ANO. Podle navrhovatelů by v čele města neměl stát stíhaný starosta.

Petr Navrátil
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Opozice navrhovala odvolání už v lednu, tehdy ale opozice neměla při jednání všechny své členy. Navrátil už tehdy konstatoval, že se necítí být vinen a že se obvinění netýká chodu města. Své členství v ČSSD už na přelomu roku pozastavil. Proto výzvu k odstoupení odmítl. 

Při březnovém hlasování se k opozici připojilo i pět zastupitelů z koaličního hnutí ANO. „Návrh je v souvislosti s obviněním v kauze ROP Severozápad. Ale starosta mě nepřesvědčil, že by byl schopen plnit svou funkci dobře,“ uvedla Gabriela Licková (Koalice pro Cheb), která odvolání navrhla.

„Hnutí ANO od začátku říkalo, že nechce rozbít koalici, ale chtěli jsme po ČSSD, aby nám dala jméno jiného starosty. Ale sociální demokracie žádné jméno nenavrhla. Osobně si myslíme, že ČSSD má lidi, kteří by to mohli dělat,“ míní Daniela Seifertová (ANO).

Vladimír Hartmann z ČSSD ale vidí odvolání starosty jako krok vedle: „Není nic prokázáno. Věříme, že starosta neudělal nic takového, za co by měl být odsouzen. Ani nevíme, z čeho byl obviněn, státní zastupitelství to nezveřejnilo a obvinění musí zachovat mlčenlivost,“ uvedl Hartmann.

V policejní síti uvízla i bývalá hejtmanka Vaňhová 

Nejnovější kauza ROP Severozápad vypukla v prosinci, kdy policie zadržela přes dvacet lidí včetně někdejších špiček ČSSD a ODS v Ústeckém i Karlovarském kraji. Byla mezi nimi i bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, Petr Navrátil však byl aktuálně nejvýše postaveným politikem. Obvinění si vyslechlo 24 lidí včetně mnoha bývalých hodnotitelů projektů v ROP Severozápad.

Navrátil od roku 2008 působil i jako náměstek hejtmana a poslední dva roky je starostou Chebu. Této funkce se ale odmítl vzdát: podle něj to nesouvisí s kauzou ROP Severozápad a města se to nijak nedotýká. Už v lednu ale zástupci hnutí ANO vyzývali Navrátila dopisem k rezignaci. 

Současná kauza má počátky v roce 2011, kdy policie zatkla ředitele Kušnierze

ROP Severozápad byl nejbohatší z regionálních operačních programů, které rozdělovaly dotace na úrovni NUTS 2 mezi lety 2008 a 2013. Podpořil během své existence 536 projektů, nejúspěšnějšími žadateli byly Ústecký a Karlovarský kraj, město Ústí nad Labem a Krajská zdravotní sdružující pět nemocnic v Ústeckém kraji. Díky dotacím bylo opraveno 30 školních a předškolních zařízení, opraveno nebo vybudováno 245 kilometrů silnic nebo 55 kilometrů cyklostezek.

Úřad na dotacích proplatil 19,4 miliardy korun, poslední peníze poslal příjemcům na konci června. Regionální operační programy už dnes pro čerpání evropských dotací nefungují, peníze přerozdělují jednotlivá ministerstva.

Policie v sídle regionální rady poprvé zasahovala v roce 2011, kdy si přišla pro tehdejšího ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze. Ten poté šel za přijímání úplatku do vězení. Šlo ale teprve o první kauzu z celé série. Kušnierz byl obviněn v několika z nich. S policií nakonec začal spolupracovat a zřejmě právě o jeho výpověď se opírají aktuální obvinění.