Rodí se zde skokani světové špičky. Čáru přes rozpočet udělal stát, který prodává území pod můstky

Tělovýchovná jednota ve Frenštátu pod Radhoštěm vychovává od roku 1973 skokany na lyžích světové úrovně. Nyní se však obává zájmu spekulantů o pozemky přímo pod můstkem, které stát nabízí dalším zájemcům. O osudu unikátního areálu již chce podle zjištění redaktorky České televize Pavly Daňkové jednat se zástupci ministerstva financí i samotné město.

Video Obava o prodej pozemků pod můstky
video

Obava o prodej pozemků pod můstky

S můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm je nedílně spojeno jméno olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Právě jeho sportovní úspěchy spojily Beskydy se skoky na lyžích. Zdejší areál je v rámci letní přípravy sportovců v České republice nezastupitelný.

„V areálu máme čtyři můstky, mohou tady skákat i děti a skáče tady i reprezentace. Je to jeden z mála komplexních areálů v České republice,“ sdělil Roman Klíma, předseda T. J. Frenštát pod Radhoštěm.

Na části povrchů pod můstky je položena speciální hmota v ceně milionů korun, která dovoluje trénovat skoky i v létě. Protože skokanské můstky patří tělovýchovné jednotě, stát jí pozemky nabídnul k prodeji přednostně za necelé dva miliony tři sta tisíc korun.

„Tolik peněz ale sdružení nemá,“ poznamenala Pavla Daňková. V České republice je sport podhodnocený, jsou to pro nás velké peníze, potvrdil Roman Klíma.

 

„Úřad pozemky nepotřebuje pro svou činnost, proto je nabídl všem ostatním organizačním složkám státu. Pro stát se tedy jedná o pozemky nepotřebné a státem nevyužité.“

Radek Ležatka

mluvčí, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Stát připravuje další výběrové řízení

Po prvním kole výběrového řízení stát připravuje druhé. To by mělo být vyhlášeno zřejmě v dubnu. Cena zůstává stejná. Tělovýchovná jednota se obává toho, že nový vlastník může žádat velký nájem a můstky by se proto musely uzavřít. „Nebo bude chtít odstranit stavbu,“ dokončil její předseda.

Zastupitelstvo Frenštátu pod Radhoštěm chce o možné koupi pozemků pod můstky jednat. „Uvidíme, jaké budou podmínky. Na to téma jsme už hovořili,“ potvrdila starostka města Zdeňka Leščišinová (SNK Naše Beskydy).