Výrobce baterií otevřel v Ostravě robotizované linky. Do tří let chce mít 150 zaměstnanců

Společnost A123 Systems otevřela v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové závod na výrobu startovacích lithium-iontových baterií do automobilů. Investice má hodnotu 13 milionů dolarů (334 milionů korun). V závodě pracuje aktuálně 20 lidí, do konce roku jich má být 50 a během dalších tří let chce mít firma 150 zaměstnanců, sdělil ředitel ostravského závodu Petr Brož.

Robotizovaná linka firmy A123 Systems v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Agentura CzechInvest už dříve sdělila, že jde o největší investici zprostředkovanou do Moravskoslezského kraje v loňském roce. Celkem má dosáhnout 815 milionů korun. A123 Systems sídlí v USA, majitel je ale čínský. Společnost provozuje závody v USA a Číně a v německém Stuttgartu má technické centrum.

Brož řekl, že plán firmy je zvyšovat v Ostravě výrobu až na 1,8 milionu baterií ročně v roce 2020 nebo 2021. Podnik počítá s tím, že se bude dál rozrůstat do vedlejší haly, případně na další plochy v hrabovské zóně.

„Chceme tady vyrábět novou platformu startovacích baterií založenou na 48 voltech, což je budoucnost všech automobilových vozů v souvislosti s vyššími požadavky na elektroniku, bezpečnostní prvky, autonomní řízení a tak dále.“

Petr Brož

ředitel ostravského závodu A123 Systems

Hlavním důvodem založení závodu bylo zásobování výrobců v Evropě. Firma už dodává Daimleru a McLarenu, další baterie bude dodávat do nového závodu Jaguaru a Land Roveru ve slovenské Nitře, dalšími značkami budou Fiat, Porsche nebo Audi. „Začínáme u prémiových luxusních vozů. S růstem výroby klesá cena a pak se ta platforma prosadí i na řekněme střední segment vozů,“ řekl Brož.

Hledají vysoce kvalifikované inženýry

Linky budou robotizované, firma bude potřebovat zejména inženýry a vysoce kvalifikované techniky. Ty je dnes podle ředitele problém najít. „Trh je, co se týká nějaké úrovně kvalifikace, vyčerpaný. Je tady samozřejmě na trhu spousta pracovníků, ale už málokdo je schopen se přizpůsobit automobilovým standardům, které jsou jiné oproti například těžkému průmyslu. Takže sehnat pracovníky je problém,“ řekl ředitel. Společnost už začala spolupracovat s vysokou školou a své budoucí zaměstnance chce hledat už mezi studenty.

Generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera řekl, že investice společnosti A123 Systems je důležitá, protože odpovídá strategii agentury a snaze podchytit všechny velké trendy, které v automobilovém průmyslu jsou. Těmito trendy jsou podle něj elektrická auta, samořiditelná auta, úspora paliv nebo materiálové inženýrství.

„V každém z těch megatrendů chceme mít nějakého klíčového partnera, který by byl schopen dodávat a spolupracovat s naším stávajícím průmyslem, tak aby dopady na pracovní místa, které se předpokládají, protože standardní palivové systémy přestanou být tak zajímavé kvůli emisním limitům, byly pokud možno co nejmenší,“ řekl Kučera.

Kraj loni získal investice za 1,74 miliardy korun

Agentura CzechInvest zprostředkovala v roce 2016 do Moravskoslezského kraje investice za více než 1,74 miliardy korun. Díky šesti projektům má vzniknout téměř 900 pracovních míst. Výše investic i počet nových míst, která přinesou, je v kraji nejnižší za posledních sedm let. Až na americkou společnost A123 Systems, která má z veřejných peněz dostat téměř 204 milionů korun, jde ve všech případech o tuzemské investory. 

Nejvíce pracovních míst vznikne díky projektu společnosti KES – kabelové a elektrické systémy, která ve Vratimově u Ostravy vyrábí kabelové svazky do automobilů. Investice má hodnotu 120 milionů korun a přinese 559 nových míst. Stát investici podpoří 30 miliony korun.

K firmám, které loni dostaly rozhodnutí o přidělení státní podpory, patří i společnost Hyundai Mobis Automotive System Czech. Svůj záměr přihlásila v roce 2014 a šlo tehdy o největší investici zprostředkovanou CzechInvestem v kraji. Investice jihokorejské společnosti má dosáhnout až čtyři miliardy korun a v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku díky ní vznikne postupně přes 900 pracovních míst. Firma už tam továrnu na výrobu světlometů do aut postavila, nyní připravuje zahájení zkušebního provozu.

Video Hyundai Mobis nabírá zaměstnance
video

Hyundai Mobis nabírá zaměstnance

V celém Česku dostalo loni rozhodnutí o udělení investiční pobídky 72 projektů zhruba za 60 miliard korun. Vzniknout by díky nim mělo bezmála 10 000 nových pracovních míst.