Další hazardér na železničním přejezdu. Řidič autobusu jel na červenou a těsně se minul s vlakem

Autobus v Moravském Písku na Hodonínsku riskoval. Vjel na železniční přejezd na červenou a jen těsně se minul s mezinárodním vlakem. Policie po řidiči pátrá. Podle drážní inspekce se v roce 2016 na železničních přejezdech stalo celkem sto sedmdesát pět nehod, při kterých zemřelo čtyřicet pět osob. To je o čtyřicet procent více než v předchozím roce.

Loni zemřelo na železničních přejezdech čtyřicet pět lidí
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Událost se stala poslední den v roce o půl desáté dopoledne. Když začaly padat závory, řidič autobusu couval zpátky a přitom zavadil o jednu ze závor, kterou ulomil. Vzápětí po trati projel mezinárodní vlak z Vídně do Gdyně. Když vlak přejel, řidič pokračoval v jízdě jako by se nic nedělo.

„Policisté případ prověřují jako podezření z přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti,“ řekl mluvčí policie Petr Zámečník. Podle policejního mluvčího to byl modrý autobus s bílým nápisem v azbuce (překlad nápisu je PILIGRIM), který měl na pravém boku. S největší pravděpodobností mezinárodní poznávací značky Ukrajiny. „Jakékoli poznatky o tomto autobuse nebo jeho řidiči přijmou policisté na telefonu 974 633 260 nebo přímo na lince 158,“ řekl Petr Zámečník. 

Video Řidič vjel na přejezd na červenou, zlomil závoru a couval
video

Řidič vjel na přejezd na červenou, zlomil závoru a couval

Zdroj: Policie ČR

V uplynulém roce se na železničních přejezdech stalo celkem sto sedmdesát pět nehod při kterých zemřelo čtyřicet pět lidí. Počet střetnutí na železničních přejezdech v roce 2016 v porovnání s rokem 2015 stoupl o šest procent, nicméně počet usmrcených při těchto nehodách vzrostl o více než čtyřicet procent.

Vývoj mimořádných událostí na železničních přejezdech
Zdroj: Drážní inspekce

Nárůst počtu tragických nehod evidovala Drážní inspekce hned od začátku roku. Už v březnu zemřelo na přejezdech 9 osob. Tragickou bilanci loňského roku pak uzavřela včerejší nehoda u Třeboně, kde se odpoledne na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor střetl osobní vlak s osobním automobilem. Při této nehodě zemřeli dva lidé.

Počet mimořádných událostí na všech drahách
Zdroj: Drážní inspekce

Celkově v roce 2016 Drážní inspekce na všech drahách eviduje 4142 mimořádných událostí. Při nich zemřelo 245 osob (v roce 2015 jich bylo 248) a dalších 675 bylo zraněno, což je meziroční pokles o více než jednadvacet procent.

Drážní inspekce už v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti před riziky, které jim hrozí na železnici. V roce 2009 vydala DVD s filmem Hazardéry železnice zabíjí, jež názorně ukazuje, co všechno hrozí lidem na železnici, pokud se budou chovat nezodpovědně. Do autoškol také v roce 2007 distribuovala film Řidič, postrach přejezdů, který zdůrazňuje pravidla při přejíždění železničních přejezdů. O rok dříve v létě Drážní inspekce varovala lidi před nezodpovědným chováním na billboardech.