Brněnský palác Typos se vydražil za vyvolávací cenu. Zúčastnil se jediný zájemce

Palác Typos v Jezuitské ulici, který letos opustilo brněnské studio České televize, se vydražil za vyvolávací cenu 70 milionů 350 tisíc korun. Zájemcem je lokální developerská a investiční firma. V říjnu se druhá budova České televize v Běhounské ulici vydražila za 81 milionů, což byl téměř trojnásobek vyvolávací ceny.

Palác Typos v brněnské Jezuitské ulici
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Na aukci se přihlásili tři zájemci. Aktivně se jí zúčastnil jen jeden, který budovu vydražil za vyvolávací cenu. Ondřej Vymazal, jenž společnost zastupuje, chce záměry s domem v centru města upřesnit až se dokončí celá obchodní transakce. Zatím pouze řekl, že si firma koupila spíš starosti než radosti kvůli různým problémům s budovou. Konkrétní plány budou teprve součástí příprav a diskusí. „Předpokládám, že až bude budova naše, tak zveřejníme prohlášení, co s ní chceme dělat,“ řekl Ondřej Vymazal.

Jméno Ondřej Vymazal je v obchodním rejstříku spojeno se společností Magnum, která v historickém centru Brna opravila v minulosti už několik domů. Naposledy v České ulici palác Chlumeckých.

V říjnu se druhá budova České televize v Běhounské ulici vydražila za 81 milionů. Byl to téměř trojnásobek vyvolávací ceny. „Až v dražbě se ukáže skutečná cena nemovitosti,“ poznamenal licitátor dražební společnosti Prokonzulta Josef Machů. Památkově chráněnou budovu v Běhounské už vydražitel těsně před koncem lhůty zaplatil, zatím ale není zřejmé, o koho jde. Zhruba v půlce ledna by už však měl být nový vlastník zapsaný v katastru nemovitostí. Nový majitel Typosu by měl peníze doplatit do 14. února.

Do nového studia v Brně-Líšni se televize přesunula během letošního léta. Jeho vybudování stálo 274 milionů korun. Prodej opuštěných objektů ho tedy zaplatí více než z poloviny. „Jsem spokojen, že se podařilo dokončit transakce související se stavbou nového studia v Brně-Líšni,“ řekl ředitel brněnského studia ČT Jan Souček.

 Obě stavby, které ČT obývala v historickém centru Brna, vznikly v meziválečném období původně pro jiné účely. V Běhounské byla banka, Typos byl určen k bydlení a v přízemí bývala obchodní pasáž. Souček předpokládá, že by Typos mohl po mnoha letech sloužit původnímu účelu, k jakému byl postaven. Televize v něm sídlila od roku 1961, přičemž 55 let sloužil jako provizorium.