Nevyhazujte opiátové náplasti. Narkomani z nich vyrábějí drogy, varuje Plzeň

Plzeň v nové osvětové kampani varuje obyvatele, aby nevyhazovali do popelnic nespotřebované léky a použité fentanylové náplasti na tišení bolesti. Použité náplasti hledají narkomani a připravují si z nich drogy. Po aplikaci dávky z fentanylové náplasti, která obsahuje opioidní látky, už několik lidí zemřelo. Nepoužitá nebo prošlá léčiva se mají vracet do lékáren, což však dodržuje jenom minimum lidí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Léky do odpadu nepatří, varuje Plzeň

Problémy s fentanylovými náplastmi trvají asi tři roky. Náplasti předepisují lékaři ve velmi přísném režimu evidence opiátů. Dostávají je pacienti s chronickou bolestí nebo s onkologickým onemocněním. Ročně se ale do lékáren fakultní nemocnice vrátí jen do stovky použitých náplastí, řekl náměstek ředitele fakultní nemocnice Milan Topinka.

„Narkomani jsou běžně zvyklí prohledávat popelnice kvůli lékům, patří to k jejich životnímu stylu,“ upozorňuje Karel Nyerges z organizace Point 14, která se v Plzni věnuje drogově závislým. Nalezené léky narkomani třídí a některé využívají jako drogy. Na hledání náplastí mají údajně prostou fintu: čekají před onkologickým oddělením, sledují pacienty k jejich domovům a díky tomu vědí, do jaké popelnice se mají podívat. Někteří pacienti dokonce náplasti sami prodávají.

Kampaň umístí nálepky na tisíce kontejnerů i na svozové vozy

Narkomani fentanylové náplasti vyvařují a aplikují si dávku do žil. Právě v tom ale spočívá smrtelné nebezpečí: fentanyl je opioidní analgetikum stokrát silnější než morfin. I v použité náplasti nějaký zbývá, nikdo ale nedokáže přesně odhadnout, kolik ho v které náplasti je. Hrozí tak vážné předávkování. Nyerges upozornil, že existuje už několik případů, kdy narkomani v Plzni po aplikaci takové dávky zemřeli.

V Plzni je problém s používáním opiátových náplastí zřejmě vážnější než jinde. „Plzeň je pervitinové město a není tady dlouhodobě na trhu heroin, proto někteří drogově závislí používají náplasti,“ dodal Nyerges.

Organizace Čistá Plzeň, která sváží ve městě odpad, proto umístí nálepky kampaně na 3000 kontejnerů a popelnic i na svozové vozy. Do kampaně se zapojil také magistrát, nemocnice a organizace Point 14. Magistrátní odbor bezpečnosti a prevence kriminality kontaktoval lékárny, zdravotní střediska a nemocnice, aby zdravotníci a farmaceuti ještě víc šířili osvětu o odevzdávání nepoužitých léků do lékáren nebo sběrných dvorů, uvedla městská protidrogová koordinátorka Andrea Gregorová.