Amatérská jeskyně se v listopadu po dvou letech otevře veřejnosti

Zhruba půlkilometrový úsek nejdelšího podzemního systému střední Evropy – Amatérské jeskyně, bude mimořádně přístupný o dvou listopadových víkendech. Stane se tak k 60. výročí vyhlášení Moravského krasu chráněnou krajinnou oblastí. Prohlídka prostor bude odlišná od těch ostatních – v Amatérské jeskyni totiž nejsou žádné upravené chodníky, zábradlí ani schodiště.

Video V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní
video

V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní

Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech. Naposledy tomu bylo před dvěma lety. Zpřístupněná část je dlouhá asi 500 metrů a říká se jí Ministerská trasa, celková délka jeskyně je ale zhruba 40 kilometrů. Část trasy si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí a netradiční název dostal podle nich.

Prohlídka těchto podzemních prostor je zcela odlišná od prohlídky ostatních pěti podzemních prostor v Moravském krasu přístupných veřejnosti. V úseku nejsou žádné upravené chodníčky, zábradlí ani schodiště, na několika místech je třeba přebrodit potok. Návštěvníci se neobejdou bez helmy, svítilny a vhodného oděvu.

„K vidění je bohatá krápníková výzdoba a rozměrný Absolonův dóm, což jsou prostory veliké asi jako koncertní sál,“ popsal úsek Antonín Tůma z vedení Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO). Prohlídky proběhnou o víkendech 12. a 13. listopadu a 26. a 27. listopadu. V každém dni projde jeskyní 15 skupin, přičemž každá může mít nejvýše deset lidí.

V jeskyni v 70. letech utonuli dva speleologové

Rozsáhlý podzemní systém nazvaný Amatérská jeskyně se podařilo speleologům popsat před 40 lety. Je známý nejen spletitostí chodeb, ale i tím, že se v něm stala největší tragédie v historii moravské speleologie. Zahynuli v něm 29. srpna 1970 speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka, která zvedla spodní vody a dvojice utonula.

V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní. Trvale zpřístupněno je ale pouze pět z nich. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně spojené s propastí Macocha. Ročně si je prohlédne 200 tisíc turistů z celého světa. Atrakcí Punkevních jeskyní je plavba po podzemní řece.