V Novodvorské ulici v Praze se přemnožila legionella: pozor na sprchování hlavy

Lidé bydlící v Novodvorské ulici v Praze 4 si musí dát pozor na bakterii legionellu, která se přemnožila ve vodovodním potrubí. Vodu je možné používat, nedoporučuje se ale sprchování hlavy a obličeje. Bakterie totiž může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Rozvody teplé vody jsou od pátku dezinfikovány, opatření potrvá jeden měsíc.

Podle Vladimíry Zárubové jde o obvyklý postup a není to nic výjimečného: „Legionella se objevuje, když uděláte rozbor, velmi často, protože je to bakterie, která žije v teplé vodě na nečistotách, které jsou jednak v potrubí a jednak u koncových uživatelů,“ uvedla.

Nadměrné množství bakterie bylo zjištěno ve vnitřních rozvodech teplé vody ve dvou objektech v Novodvorské ulici, které jsou napojené na předávací stanici v Jílovské ulici. Z té je zásobován blok objektů Jílovská, Novodvorská, Mariánská a U Koupadel. Zadavatelem opatření je bytové družstvo Klíče.

/*json*/{"map":{"lat":50.022537947810356,"lng":14.439092258752465,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Hygienici lidem v postižených lokalitách mimo jiné radí, aby vodu z kohoutku před použitím odtáčeli a neomývali si hlavu teplou vodou. Doporučují rovněž dezinfekci nebo výměnu sprchové hlavice.

Bakterie legionella ohrožuje hlavně lidi oslabené například chronickým onemocněním. Obvykle se množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a prokazatelně přežívá i teplotu 60 stupňů.