V Horní Cerekvi vyhořela skladová hala, oheň je pod kontrolou

V Horní Cerekvi na Pelhřimovsku vyhořela skladová hala, na místě během neděle zasahovaly čtyři desítky hasičů. Nikdo nebyl zraněn, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Majitel firmy, která se zabývá balením a pražením ořechů a ovoce, předběžně odhadl škodu na více než 100 milionů korun. Podle mluvčí je ohněm způsobená škoda jedna z dosud největších podobných škod na Vysočině.

Požár skladové haly v Horní Cerekvi
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Brzy po příjezdu hasičů kolem čtvrté hodiny ranní se začala střecha haly propadat. Během rána byl oheň lokalizován a dál se nešíří. Hasiči ho nechávají dohořet, zásah na místě potrvá možná několik dnů.

Vyhořel pouze sklad, výroba jede dál

Spolumajitel firmy IBK Trade David Kratochvíl poukázal na to, že požár přišel v době vrcholící sezony před Vánocemi. „Když jsme přijeli, už bylo všechno v plamenech, nedalo se s tím nic dělat. Je to náš hlavní sklad a je celý pryč. Uvidíme, jak to bude s odběrateli,“ uvedl Kratochvíl.

Požár skladové haly v Horní Cerekvi
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Podle technického a výrobního ředitele společnosti Lukáše Kratochvíla vyhořel pouze sklad hotových výrobků a suroviny: „Naštěstí nehořelo ve výrobních prostorách, takže výroba jede nepřetržitě dál. Musíme nakoupit surovinu a najít náhradní skladovací prostory. V 18:00 přijde noční směna a bude normálně pracovat. Musíme znovu nabalit, výpadek bude trvat asi týden.“ Firma podle něj zaměstnává zhruba 30 stálých zaměstnanců a přibližně stejný počet agenturních zahraničních dělníků.

Příčina požáru se vyšetřuje

„Na místo požáru přijel dopoledne speciální týlový kontejner, který vytvoří sociální zázemí pro hasiče. Zásah bude zřejmě trvat desítky hodin, možná i několik dnů,“ uvedla mluvčí hasičů Musilová. Během odpoledne bylo několik hasičských jednotek odvoláno. Hasiči, kteří u požáru zůstali, budou jen dohlížet a zamezí jeho případnému rozšíření.

V pondělí ráno by se na místo měli dostavit odborníci z Technického ústavu požární ochrany, kteří by měli pomoci se zjišťováním příčin požáru. „Požádali jsme o spolupráci také záchranný útvar z Hlučína se speciální technikou. Přivezou pásové rypadlo, požárem zasažená hala se bude otevírat. Zatím jsme mohli hasit jen zvenku,“ řekla Musilová. 

/*json*/{"map":{"lat":49.319559988913475,"lng":15.33119342755437,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.31947856710721,"lng":15.331259965896606,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Firma IBK Trade byla založena v roce 1992 v Praze. Specializuje se na dovoz, zpracování, balení a distribuci širokého sortimentu ořechů, sušeného ovoce, semen a dalších produktů. V pražírně a balírně v Horní Cerekvi zpracovává více než 80 druhů surovin, na trh dodává přes 1000 výrobků. Zákazníky jsou malé obchody stejně jako velké nadnárodní řetězce.