Poutní místo na Svatém Kopečku čeká rozsáhlá obnova. Má stát 120 milionů korun

Jedno z nejznámějších moravských poutních míst, Svatý Kopeček u Olomouce, by se měl dočkat rozsáhlé obnovy. Dotkne se baziliky, zahrady i nádvoří, náklady se odhadují až na 120 milionů korun. Pokryty by měly být z evropských dotací.

Pokud se podaří získat peníze, do obnovy památky s mimořádným duchovním významem by se měli odborníci pustit v letech 2017 až 2018. Místo navštíví každoročně až 60 000 poutníků, po jeho obnově se počítá s navýšením návštěvnosti až o 5000 lidí.

„Na obnovu velmi čekáme. Poutní místo dosud takovou obnovou neprošlo. Na stav například ambitů nás upozorňují i samotní návštěvníci. Pokud se peníze seženou, vše by se mohlo opravit a přizpůsobit provozu,“ řekl farář svatokopecké farnosti Petr Slaboch. Areál na Svatém Kopečku vlastní a provozují strahovští premonstráti. Bazilika dosud prošla dílčími opravami, řada prostor areálu je ale stále v nevyhovujícím stavu. „Zrovna dnes tady byli památkáři, na základě jejich zprávy se mohou učinit kroky k podání žádosti,“ doplnil farář.

Projekt počítá s rekonstrukcí baziliky, takzvaných reprezentačních prostorů v pravém křídle, rezidence a ambitů. Po rozsáhlé rekonstrukci by se měla řada míst také zpřístupnit návštěvníkům, jde například o takzvané Svaté schody, které představují významné poutní místo, či o historickou knihovnu. Součástí plánu je i restaurování řady historických sochařských i malířských děl, rekonstrukce oltářů, vitráží či historických podlah.

Podle projektové manažerky projektu Jany Feřtkové se počítá také s bezbariérovými prvky i s otevřením nových prohlídkových tras areálu. „Cílem je v podstatě dokončit kompletní obnovu areálu tak, aby konečně po mnoha desetiletích byl schopen opět plnit funkci duchovního a společenského centra a poutního místa,“ uvádí v projektu architektka.

Je naší odpovědností dědictví po předcích opečovávat a předávat dalším generacím. Je to jedinečná kulturní památka nejen historického a kulturního, ale i duchovního charakteru. Tato symbióza je vysokou přidanou hodnotou.
Daniel Herman

Ministr kultury Daniel Herman ve čtvrtek při návštěvě Olomouce sdělil, že Svatý Kopeček patří mezi centrální poutní místa. Potvrdil rovněž to, že projekt na jeho obnovu je již připraven, čeká se na vyhlášení výzvy. 

Historie tohoto místa se začala psát na počátku 17. století, kdy nechal olomoucký obchodník Jan Andrýsek na tomto místě vybudovat malou kapli zasvěcenou Panně Marii. Pro narůstající počet poutníků vybudovali premonstráti z Hradiska v letech 1669 až 1679 nový prostorný kostel podle návrhu vlašského architekta Giovanniho Pietra Tencalla. Zdejší chrám byl papežským dekretem v dubnu 1995 povýšen na baziliku minor a poctěn papežskou návštěvou 21. května téhož roku.

  • Květen 2015: V bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce byly uloženy ostatky papeže Jana Pavla II. Šlo o kapku jeho krve v malé ampuli, která byla vložena do pozlacené schránky na stěnu baziliky.
  • Září 2015: Jméno papeže Jana Pavla II., jenž před 20 lety navštívil Olomouc, nese od září malebné prostranství před bazilikou na nedalekém Svatém Kopečku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 52 mminutami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 5 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 15 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
včera v 21:00

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánovčera v 18:09
Načítání...