Na věž chvaletické elektrárny vylezli aktivisté, protestují proti dalšímu provozu

Na chladicí věž elektrárny Chvaletice vylezlo jedenáct aktivistů z organizace Greenpeace. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu této hnědouhelné elektrárny. Nahoře plánují zůstat několik dní. Společnost Severní energetická zahájila již na jaře modernizaci kotlů, která by měla prodloužit životnost celého zařízení o deset let až do roku 2030.

Modernizací procházejí zatím dva ze čtyř kotlů. Zatímco spolek Frank Bold Society podal správní žalobu, kterou chce dosáhnout zrušení stavebního povolení, Greenpeace nyní poslal své aktivisty přímo do areálu. Ve tři hodiny ráno vylezlo jedenáct reprezentantů organizace po stometrovém žebříku na věž. Elektrárna, ve které se ročně spalují miliony tun hnědého uhlí, je vzhledem k probíhající rekonstrukci a nedávnému požáru mimo provoz, proto na ni nemá protest žádný bezprostřední vliv.

Generální ředitel  elektrárny Luboš Pavlas postup Greenpeace ostře odsoudil. „V Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce,“ řekl. Podle něj vnikli do areálu, když prostříhali plot a cestou na věž překonali i bezpečnostní zábrany.

Policie se odpoledne snažila s aktivisty vyjednávat, několik jejích mužů se vydalo nahoru na chladicí věž, další mluvili se zástupci Greenpeace na zemi. „Odmítají slézt dolů, zůstanou tam. Sundávat je násilím by nemělo smysl, měli by mnohem větší divadlo a bylo by riziko, že by se jim něco mohlo stát,“ uvedla mluvčí krajské policie Eva Maturová. S policisty podle ní aktivisté částečně spolupracovali, sdělili jim například své osobní údaje.

V průběhu září zahájila organizace kampaň proti elektrárně, protože se obává, že soud nerozhodne dříve, než bude modernizace hotová. Má skončit ještě letos. Žaloba i argumenty Greenpeace se týkají mimo jiné toho, že před stavebním povolením na modernizaci kotlů neproběhlo řízení o vlivu na životní prostředí.

„Kdyby se dělala EIA, mohla se vyjádřit veřejnost a integrované povolení by se řešilo v režimu podstatné změny. Garantuji vám, že by to majitelé elektrárny takhle snadným způsobem obejít nemohli,“ řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Že vlastník elektrárny stavební povolení získal, považuje za „šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků“, ke které vnímá také „naprostou lhostejnost a pasivitu pana hejtmana a vedení kraje“.

Ekologická organizace odkázala na studii Neviditelní zabijáci, podle které předčasně zemře kvůli emisím z elektrárny 80 lidí ročně. Elektrárna je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v regionu. Mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek uvedl, že se při pokračování provozu Chvaletic do roku 2030 do ovzduší „uvolní dvojnásobek oxidu dusíku, trojnásobek oxidu siřičitého a jednou tolik tuhých znečišťujících látek“.

Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí.

4 minuty
Aktivisté chtějí demonstrovat i několik dnů
Zdroj: ČT24

Vlastník elektrárny uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace hnědouhelné elektrárny z roku 1979 sníží emise škodlivých látek i prachu. „Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí, které má zajistit dokončovaná oprava elektrárny,“ podotkla mluvčí Severočeské energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Dodala, že Greenpeace již připravili petici proti Chvaleticím, která se však „nesetkala u občanů Pardubic s žádným ohlasem“. V pondělí na aktivisty před elektrárnou čekaly stovky dělníků a zaměstnanců. Ve vypjaté diskusi se jim aktivisté snažili vysvětlit smysl své akce, avšak bez výsledku. Setkali se s pískotem a nesouhlasnými výkřiky. 

Elektrárna Chvaletice je v provozu od roku 1979. Kromě modernizace dvou kotlů vzbudil nedávno pozornost také požár v její části. Hořet začalo v její zauhlovací stanici, která zajišťuje vykládání a skladování uhlí. Při požáru se zhroutila zauhlovací věž, incident elektrárnu na několik týdnů odstavil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 6 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
19. 7. 2025

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
19. 7. 2025Aktualizováno19. 7. 2025

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
19. 7. 2025

Ložiska ve Zlatých Horách skrývají dvakrát víc zlata, než se předpokládalo

V ložiscích ve Zlatých Horách při hranicích s Polskem je asi dvakrát více zlata nebo mědi, než se původně odhadovalo. Pracovníci státního podniku Diamo tam dokončují průzkum a připravují dokumentaci pro posouzení dopadů případné těžby na životní prostředí. Dostupného zlata mohou být až čtyři tuny, mědi pak pět set tun. V horninách jsou i zinek a galium, tedy prvky, které se vyskytují v seznamu kritických surovin v rámci celé Evropy.
19. 7. 2025

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
19. 7. 2025

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...