Stažení materiálu kritizovala předsedkyně Sboru starostů a starostka městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí), která se snažila navrhnout, aby se o něm hlasovalo tajně.
Zastupitelé se ale ani na takové formě hlasování nedohodli. Podle Janáčkové návrh na změnu výše daně z nemovitosti podporovala většina starostů. „Nechápu, proč se z toho dělá politikum na městě. Tohle mělo projít,“ míní Janáčková. Tvrdí, že obvodům tak budou chybět peníze na rozvoj a správu majetku.

Události v regionech plus (Ostrava)
Například městský obvod Mariánské Hory a Hulváky by po úpravě daně z nemovitosti získal do rozpočtu navíc 20 milionů korun, tedy zhruba desetinu stávajícího rozpočtu. Podle Janáčkové je jasné, že i kdyby se zastupitelé k případnému zvýšení daně z nemovitosti vrátili na některém z dalších jednání, už by se vše nestihlo připravit tak, aby změna začala platit už v příštím roce. Navíc se domnívá, že s blížícími se komunálními volbami už v budoucnu nikdo nebude chtít toto téma otevřít.
Stažení materiálu naopak vítá Martin Juroška (KSČM), opoziční zastupitel a starosta Michálkovic, které se změnou daně z nemovitosti nesouhlasily. „Jsme rádi, že návrh na zvýšení daně z nemovitosti neprošel. Fakta jsou taková, že podle vyhlášky by se zvedla daň z nemovitosti většině občanů v Ostravě. Takové řešení je nesystémové. Navrhovali jsme zvýšit daň z nemovitosti, ale současně zrušit poplatek za komunální odpad,“ uvedl Juroška.
Podle náměstkyně primátora Ivety Vozňákové (Ostravak), která materiál předkládala, by obvody v případě schválení materiálu měly více peněz na investice. „Můj osobní názor je, že tento bod neměl být stažen, že se z toho stala jenom politická záležitost před volbami. Obvody už dlouho volají po tom, aby se zvedla právě daň z nemovitosti, a aby dostaly více peněz na investice,“ podotkla Vozňáková.
Ostrava chtěla zvýšením daní z nemovitosti nahradit očekávaný pokles příjmů městské pokladny. Za výpadkem stojí nižší příjmy z hazardu. Ty představovaly zhruba 260 milionů korun ročně. V Ostravě je aktuálně v provozu asi 3000 videoloterijních terminálů povolovaných ministerstvem financí. Kvůli městské obecně závazné vyhlášce, která jejich provoz omezila, by se tato zařízení měla postupně rušit a počet přístrojů by se měl snížit na 500.
Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské je předpoklad, že v příštím roce by výnos z hazardu mohl být nižší odhadem o 80 milionů korun, po chystaném zrušení 2500 zařízení by tento příjem měl klesnout na 43 milionů korun za rok. Zatím ale není jasné, jak rychle ministerstvo přístroje zruší, a město tak výpadek příjmu pro příští rok nezná zcela přesně.
Zvýšení místního koeficientu, který je jednou ze složek daně z nemovitosti, už dříve schválili městští radní. Podle Martiny Koziolové ale zatím není jasné, kdy a zda vůbec se toto téma opět dostane z důvodu blížících se voleb na jednání zastupitelstva.
Pokud by však dříve avizované změny týkající se výše koeficientu vstoupily v platnost, pak by například v menším městském obvodu Peřkovice majitel bytu o rozloze 100 metrů čtverečních po schválení změn platil daň z nemovitosti ve výši asi 800 korun oproti současným 700. Naopak v Porubě, která je velkým městským obvodem, by po úpravě jeho majitel zaplatil zhruba 1400 korun namísto současných 700.