Záchranný vlak tahal vykolejenou soupravu a sám vykolejil. Na pomoc mu jede tank

Na železniční trati ve Vnorovech na Hodonínsku, kde se v úterý srazil osobní vlak s traktorem, vykolejil i nehodový vlak. Stačil vrátit na koleje havarovanou soupravu a jeden ze čtyř vagonů přepravit do stanice ve Veselí nad Moravou. Při návratu pro zbylé tři vagony však vykolejil. Na pomoc mu míří speciální tank z Přerova. Trať je stále neprůjezdná, možná zůstane uzavřená až do víkendu, funguje náhradní autobusová doprava. 

Proč u Vnorov vykolejil i nehodový vlak, České dráhy zjišťují
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Nehodový vlak s jeřábem měl za úkol posadit vykolejenou soupravu na koleje. Podařilo se mu odtáhnout do stanice ve Veselí nad Moravou starší z vozů. Když se vracel pro ostatní, nedaleko místa úterní nehody vykolejil.

„Příčiny zjišťujeme,“ řekla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Podle ní tak na kolejích stojí zbytek havarovaného vlaku a provoz blokuje i vykolejený nehodový vlak. „Na místo jsme poslali další dva nehodové vlaky, jeden z Brna a jeden z České Třebové. Dostat znovu na koleje nehodový vlak s jeřábem je složité, ale máme optimistický odhad, že by se dnes večer možná mohlo místem začít jezdit,“ dodala Bezuchová. Do té doby bude fungovat náhradní autobusová doprava.

Video Vykolejený nehodový vlak s jeřábem blokuje trať
video

Vykolejený nehodový vlak s jeřábem blokuje trať

Zdroj: ČT24

Vykolejenému vlaku přijede na pomoc tank 

K vykolejenému vlaku  zamíří vyprošťovací tank z Přerova. „Čekáme na vůz, který by ho k místu události po silnici dovezl,“ řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Vyprošťovací tank by měl podle mluvčí především stabilizovat nehodový vlak s jeřábem, který vykolejil. „Jde o nejmodernější vyprošťovací techniku, nemá hlaveň a disponuje menším jeřábem,“ popsala tank Šubová.

V úterý odpoledne se ve Vnorovech na přejezdu s výstražnými světly srazil osobní vlak s traktorem. Řidič traktoru zemřel. Ve vlaku jelo kolem 25 lidí, osm jich skončilo v péči záchranářů. Jejich zranění však podle mluvčí jihomoravské záchranné služby Hedviky Kropáčkové nebyla vážná. Souprava o čtyřech vagonech vykolejila a jeden z nich začal hořet. Nehoda zablokovala provoz na železnici na trati z Hodonína přes Veselí nad Moravou na Slovensko.

V kyjovské nemocnici zůstali dva lehce zranění cestující. Ostatní už lékaři pustili domů. Paní Jarmila má naraženou hlavu a záda. Vzpomíná na silný náraz a útěk před plameny. „ Průvodčí nás hnali ven a my jsme vyskákali z vagónu. Já mám za sebou už druhou vlakovou nehodu za tři roky,“ říká paní Jarmila.

Traktoristu, který vjel včera přímo před osobní vlak, připomíná kříž se svíčkami a květinami. Drážní inspektory nejvíc zajímá, jestli varování pro řidiče u přejezdu fungovalo. „O tom, jestli bylo stoprocentně v provozu, se dozvíme, až bude stažený záznam. Musí se to demontovat, stáhnout do odborné dílny,“ říká Stanislav Handl z Drážní inspekce.

Policie musí vyslechnout všechny účastníky i svědky nehody. A čeká na výsledek pitvy traktoristy. Škoda se vyšplhala na 13 milionů korun.

Video Události v regionech (Brno)
video

Ve Vnorovech dnes natáčel redaktor Luboš Dostál

Zdroj: ČT24