Neziskové organizaci Darmoděj hrozí zánik. Dostala pokutu 800 tisíc korun

Neziskové centrum sociálních služeb na Jesenicku, které pomáhá psychicky nemocným nebo drogově závislým, se potýká s likvidační pokutou ve výši 800 tisíc korun. Organizace Darmoděj ji dostala kvůli nesrovnalostem při vyúčtování dotace. Zaměstnanci centra tvrdí, že za to může její současný ředitel. Chtějí, aby z čela centra odešel.

Použité injekční stříkačky
Zdroj: isifa/LN Autor: Hynek Glos

Ředitel Darmoděje Josef Vondrka se ale brání. Odmítá, že by organizaci vedl špatně. „Ztráta vznikla na základě realizace evropských projektů pro klienty v sociálních službách,“ sdělil mimo jiné.

Vnitřní rozpory a možné chyby ve vedení už řeší i město Jeseník nebo Olomoucký kraj. Ten letos poslal Darmoději finance ve výši zhruba dvou třetin jeho rozpočtu. Tedy více než deset milionů korun.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Darmoděj

Zdroj: ČT24

„My jsme se rozhodli, že tam provedeme mimořádnou kontrolu naším kontrolním odborem,“ uvedl Michael Fischer (ČSSD), 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje. Kontrola by podle něj měla proběhnout v „co nejkratší době“.

 

Zástupci města Jeseník situaci v organizaci sledují. „V naší kompetenci není nijak zasáhnout, my pouze přispíváme na činnost Darmoděje. Samozřejmě budeme chtít znát výsledky sporu. Podle toho se město zachová v příštím roce,“ sdělil starosta města Adam Kalous (ANO).

O dalším osudu a fungování Darmoděje bude rozhodovat správní rada 19. září. I když jde podle všech stran o malou šanci, hrozí i to, že by Darmoděj zanikl. Pro stovky jeho klientů by šlo o existenční zásah do jejich životů.

Jesenicko má problém: Drogy

Jesenicko se řadu let potýká s drogovou problematikou. Svědčí o tom i nedávný policejní zásah, při němž specialisté zadrželi sedm členů skupiny podezřelé z rozsáhlé výroby a distribuce drog. Na případu pracovali kriminalisté půl roku. Lidem obviněným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami je od 30 do 67 let. Pervitinem zásobovali odběratele na Jesenicku, řekla zdejší policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

„Každý z obviněných měl při nelegálním obchodě svou roli. Někdo zajišťoval nákup chemikálií a dovoz léků z Polské republiky, další na různých místech ilegálně vyráběl metamfetamin a v neposlední řadě bylo potřeba zajistit distribuci této drogy mezi koncové uživatele po celém Jesenicku,“ uvedla policejní mluvčí. V případě, že výroba nepokryla poptávku, jezdili obvinění pro pervitin také na Ostravsko, dodala mluvčí.

Podobně velkou skupinu v regionu odhalili policisté také před dvěma lety. Její členové distribuovali nedovolené látky po celém Jesenicku. Jednalo se o marihuanu a pervitin.