Archeologové objevili u Brna zřejmě nejstarší evropský šperk

Dvě desítky zlomků ulit. Zatímco jiní by je mohli přehlédnout, pro archeology jde o cenný nález. Zřejmě byly součástí nejstaršího šperku v Evropě starého přibližně 43 tisíc let. Podle odborníků mohl patřit nejstarším moderním lidem, kteří vytlačili neandrtálce. Vzácné úlomky objevili na vykopávkách poblíž Brna.

Pravěký šperk byl zřejmě náhrdelníkem z ulit
Zdroj: ČT24

Nalezené ulity nejspíše tvořily náhrdelník. „Nesou znaky modifikací. Řezání, provrtávání a natírání červeným barvivem,“ uvedl vedoucí výzkumu Petr Škrdla z Archeologického ústavu Akademie věd ČRVDále uvedl, že ulity pocházejí podle předběžného určení pocházejí ze sedimentů Vídeňské pánve, která je vzdálená 30 kilometrů.

Takové zacházení s materiálem podle něj odpovídá chování prvních moderních lidí, kteří do Evropy začali přicházet před 50 až 40 tisíci lety. „Je to jeden z nejstarších dokladů na Evropském kontinentu,“ dodal Škrdla. Nejúspěšnějším hledačem částí starého šperku byl Vít Záhorák. Ve výkopech objevil spolu s dalšími archeology také celou řadu pazourků a čepelek.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Nový objev archeologů

Úlomky zřejmě nejstaršího evropského šperku našli necelý metr pod povrchem. „Artefakty ležely poměrně mělce v kulturní vrstvě. Z tohoto důvodu je lokalita také ohrožená erozí. Za pár let by tu nemusela být a artefakty by mohly být vyorány,“ upozornil archeolog Ondřej Mlejnek z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Přestože na poli mezi Brnem a Podolím provádí výzkum právě česká akademie věd, čeština na vykopávkách příliš slyšet není. Průzkumu se totiž účastní i zahraniční studenti například z Francie, Estonska, Austrálie nebo Itálie, kteří se přijeli seznámit právě s touto archeologicky významnou lokalitou.

Mezi Podolím a Brnem pobývali pravěcí lovci

Dříve ji totiž hojně využívali pravěcí lovci. Měli odtud dobrý výhled a zároveň si mohli z nedaleké Stránské skály brát materiál na výrobu ostří do svých oštěpů. Ty pak využívali k lovu zvířat, která procházela nedalekým úvalem.

Podobné výzkumy zaměřené na první moderní lidi v Evropě probíhají na celém kontinentu. Přesto takto významný objev jako jsou ulity nalezené poblíž Podolí u Brna zatím žádní jiní archeologové nehlásili. Další vykopávky ale nejspíše v této lokalitě nebudou – na zkoumání chybí peníze. Lokalita je přitom odborníkům známá už od počátku 20. století.