Kdo chce parkovat na Praze 8, musí zamířit na úřad

Praha 8 spustila registraci parkovacích oprávnění. Systém sice měl původně začít fungovat od 1. července, termín ale kvůli zkušebnímu provozu radnce posunula na říjen. Další zóny budou spuštěny v srpnu na Jarově v Praze 3 a dále v Praze 5 a 6.

„Neveřejný zkušební provoz nám ukázal, že jsou funkční všechny systémy potřebné pro průběh registrace parkovacích oprávnění. Mohli jsme proto zahájit ostrý provoz registrace parkovacích oprávnění pro naše občany,“ uvedl radní pro dopravu Karel Šašek.

Roční parkovací oprávnění pro první vozidlo fyzické osoby pro jednu ze tří parkovacích oblastí na Praze 8 vyjde občany s trvalým bydlištěm na 600 korun ročně, obyvatelé starší 65 let zaplatí 180 korun. Oprávnění pro všechny tři parkovací oblasti na Praze 8 stojí 1200 korun, osoby starší 65 let zaplatí 360 korun.

Placené stání bude v Praze 5, 6 a 8 či na Jarově fungovat poněkud jinak než v centrálních částech Prahy, kde vznikly zóny již v minulosti. Parkovací karty již nebudou fyzické, nebude tedy třeba nic lepit na čelní sklo.

Zda majitel vozu poplatek zaplatil, zjistí pracovníci Technické správy komunikací a strážníci podle registrační značky. Podobné to bude s platbami v automatech, kromě automatů bude možné za krátkodobé parkování platit i prostřednictvím mobilní aplikace.

Technická správa komunikací připravuje rozšíření zón na Jarov v Praze 3, na území Prahy 5 a 6. Platit mají začít v polovině srpna, pouze v Praze 3 počítají s termínem 1. září. Původně měly být zóny nově také na Praze 4 a 9. Ty ale vznesly řadu připomínek, které TSK vyhodnocuje. Následně připraví projekt rozšiřující zóny také na tyto městské části. Zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16.