Zlínské tržiště Pod Kaštany se promění. Město jej zrekonstruuje

Největší zlínské tržiště Pod Kaštany změní svůj vzhled. Po několika letech vyjednávání a plánování se totiž dočká rekonstrukce. Celé tržiště totiž nepatří městu a jeho vedení se dlouho nemohlo domluvit s majiteli některých pozemků. Nyní už ale podle náměstka primátora Patrika Kamase (ANO) nic nebrání tomu, aby příští rok přestavba začala.

„Prodávám tady asi 25 let. Tržiště pro mě znamená tradici, zasloužilo by si rekonstrukci. Ta už měla být,“ uvedl prodejce ovoce a zeleniny Josef Vyorálek. Podle něj by mělo být tržiště nově zastřešené, prodejci by měli mít k dispozici sociální zařízení. „Taky hluková bariéra. Odhlučnit hlavní cestu a zbavit místo i smogu,“ popsal svůj návrh Vyorálek.

Jak přesně bude zrekonstruované tržiště vypadat, se ještě neví. Město totiž celou investici musí teprve dokumentačně připravit. „Proto, abychom v průběhu dalšího roku mohli začít s realizací projektu,“ vysvětlil náměstek primátora města Zlín Patrik Kamas (ANO).

Radnice chce vzhled především sjednotit, jsou tam totiž nevzhledné buňky, v nichž se prodává například alkohol. Dodal, že první návrhy již mají, ale teprve nyní zadají prováděcí studii. „Inspirovali jsme se tržišti v zahraničí. Chceme ho uzpůsobit tak, aby tu byl možný celosezonní provoz,“ uvedl Kamas. 

8 minut
Proměna zlínského tržiště
Zdroj: ČT24

Tržiště nepatří pouze městu, a proto se jeho vedení muselo na zamýšlené rekonstrukci dohodnout i se soukromými majiteli. Kamenem úrazu byly dvě budovy. „Spolupráce je velmi seriózní. Nyní nám nic nebrání v přípravě projektu,“ doplnil. Přestavbu by ale mohlo zdržet i to, že plocha patří zámku, který je kulturní památkou. Podle náměstka ale už město v předstihu jedná s památkáři a rekonstrukce by se tak neměla pozdržet.

Cena přestavby se musí teprve vyčíslit

Jak bude prodej Pod Kaštany během přestavby fungovat, ještě není jisté. „Musíme to dobře promyslet. Investice se zdá jednoduchá, ale nejde jenom o stánky, ale i nakládání s odpady, komunikace, sítě a další,“ vysvětlil Kamas. Podle něj není ani vyloučené, že se tržiště bude muset zavřít celé. „Pak budeme hledat alternativy, které ale plně nenahradí současný provoz,“ dodal. Denně mezi stánky projdou tisíce lidí.

Na kolik rekonstrukce vyjde, ukážou až připravované studie. „Určitě to nebude záležitost deseti milionů korun, ale mnohem víc,“ doplnil náměstek Kamas. Pod Kaštany zatím trhovci prodávají na kovových a kameninových stolech pod slunečníky. Na tržišti je celkem 114 prodejních míst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 6 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 11 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 15 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 15 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
12. 5. 2025
Načítání...