Rodiče chtějí pro děti po obrně lepší rehabilitaci. Sesbírali tisíce podpisů

Několik tisíc rodičů z celého Česka už podepsalo petici, ve které žádají ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), aby pojišťovny hradily intenzivní neurorehabilitaci. Současné specializované cvičení je podle nich krátké a nedostatečné.

Lokomoční centrum – Klimkovice
Zdroj: Sanatoria Klimkovice Autor: Ivana Gračková

V Sanatoriích Klimkovice začaly rehabilitovat první dvě děti, které jsou zařazeny do srovnávací studie s délkou 18 měsíců. Projekt má ukázat, jaký je rozdíl mezi současnou lázeňskou rehabilitací, kterou pojišťovny platí a rehabilitací intenzivní.

Tu pojišťovny nehradí. Rodiče ale uvádějí, že je pro děti s poškozením mozku prospěšná. „Dnes je to nastavené tak, že dítě má půl hodiny rehabilitace. Ale to je naprosto nedostačující,“ řekl předseda Asociace dětí s dětskou mozkovou obrnou Miloš Svoboda.

Video Pacienti po mozkové obrně
video

Pacienti po mozkové obrně

Zdroj: ČT24

Podle neurologa Zdeňka Machálka, garanta výzkumného projektu, který připravují Sanatoria Klimkovice, byl systém úhrad za léčbu postižených osob nastaven v roce 1992. „Peněz je v tom balíku málo. Podle nových poznatků potřebují děti rehabilitovat 3 až 4 hodiny denně, přitom jedna hodina stojí v lázních 1000 korun. Pojišťovna hradí 700 korun denně,“ sdělil lékař, podle něhož mají správně rehabilitovaní pacienti nesrovnatelně lepší výsledky.

Rodiče dětí s neurologickým onemocněním se teď snaží na problém upozornit i petiční akcí. Zatím je podpořilo více než 10 tisíc lidí. A stále přibývají ti, kteří se na léčení snaží sehnat peníze třeba sběrem plastových víček.

Například František, který má dnes 18 měsíců, měl po předčasném narození hmotnost necelé kilo. Brzy se ukázalo, že jej postihla mozková obrna. První intenzivní měsíční neurorehabilitaci absolvoval letos v únoru.

„Největší pokrok je v chůzi. Má zkrácené achilovky,“ dodala jeho maminka Martina Štěpaníková. Na podzim by měl celou proceduru zopakovat. Padesát tisíc korun, které bude léčení stát, ale jeho maminka nemá. Pomoc již nabídli lidé z Hlučína, kteří se zapojili do sběru víček. Pro zaplacení Františkovy léčby jich musejí nasbírat 15 tun.

Video Rozhovor s neurologem Zdeňkem Machálkem
video

Rozhovor s neurologem Zdeňkem Machálkem

Zdroj: ČT24

Zástupci Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou jsou přesvědčeni, že by intenzivní léčení mělo být hrazeno ze zdravotního pojištění. Jejich výzvu „Držíme spolu“ už podpořilo více než 10 tisíc lidí z celé republiky. Mezi nimi i rodiče patnácti dětí, které měly štěstí a dostaly se do srovnávací studie. Bude v ní i dalších patnáct dětí s méně intenzivní terapií, kterou pojišťovny platí.

Studii hradí Moravskoslezský kraj a sponzoři. „Podle toho, jaké budou výsledky a jak studie dopadne, bude na místě diskuze, jak zahrnout tuto metodu do seznamu hrazených výkonů,“ poznamenal Ladislav Fridrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.