Po třinácti letech má Brno znovu hlavního architekta

Městu Brnu bude dávat tvář architekt Michal Sedláček. Komise složená z politiků a odborníků vybírala do funkce hlavního architekta města ze čtyř uchazečů. Třiapadesátiletého šéfa pobočky páté největší architektonické kanceláře na světě doporučila právě pro jeho zkušenosti ze zahraničí. Městská rada výběr potvrdila.

Územní plán města Brna nebo podoba nového vlakového nádraží. To jsou jedny z nejdůležitějších úkolů, na kterých by měla Kancelář hlavního architekta pracovat. Zásadní ale bude i obnova komunikace mezi radnicí a občany. Podle některých místních architektů totiž brněnští úředníci právě na lidi někdy zapomínají.

„Nevytváříme tady super úřad, který bude nadřazen magistrátu a bude všechny úkolovat. Bude hrát především roli koordinační,“ upozorňuje Martin Ander (SZ), náměstek primátora města Brna.

Michal Sedláček řídil jednu z poboček páté největší architektonické kanceláře na světě v Los Angeles. K jeho návrhům patří třeba Muzeum Tolerance v Jeruzalémě nebo koncertní hala Walta Disneyho v Los Angeles. Zpět do Brna prý přichází z čistou hlavou.

2 minuty
Michal Sedláček hovoří o své vizi a územním plánu města
Zdroj: ČT24

Předchůdce Michala Sedláčka, městský architekt Jaroslav Josífek, byl ve funkci 12 let. Za tu dobu se zrodil třeba Univerzitní kampus, část velkého městského okruhu nebo černovická průmyslová zóna. Jaroslav Josífek byl ale také zastáncem kontroverzní stavby R43 přes sídliště Bystrc nebo třeba odsunu brněnského hlavního nádraží.

Po Josífkově odchodu v roce 2003 Útvar hlavního architekta politici zrušili. Místo něj zřídili Odbor územního plánování a rozvoje, kde si mezi sebe pravomoce dělili úředníci a územní plán začaly zpracovávat soukromé osoby.

Architekta vybírali i odborníci z Vídně a Kodaně

V komisi, která hlavního architekta města Brna vybírala, nebyli jen politici, ale i odborníci ze zahraničí. Například ředitel pro plánování města Vídně Thomas Madreiter anebo hlavní architektka Dánské Kodaně, vzoru moderního evropského urbanismu.

„Hlavní architekt by měl vést dialog s veřejností. Měl by hovořit například o důležitosti kvality veřejného prostoru. Měl by vést také dialog s různými odbory úřadu, neziskovými organizacemi a investory,“ říká Tina Saaby, hlavní architektka Kodaně.

„Žijeme v demokratických podmínkách, a proto musíme diskutovat s lidmi. Plánování je vždy určitým druhem změn v řízení. A přesně v takových situacích je potřeba diskutovat s lidmi,“ dodává Thomas Madreiter, ředitel pro plánování města Vídně

Kancelář hlavního architekta má začít fungovat nejpozději v červnu

Svoje brněnské vize obhajovali čtyři architekti. Jiří Klokočka je vedoucím ateliéru urbanismu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V Belgii pracoval na územních plánech mnoha měst a obcí.

Osamu Okamura je členem komise pro územní rozvoj Prahy a zakladatelem časopisu ERA.

Nejmladší kandidát byl Miroslav Gabriel Sedlák. Pochlubit se mohl například návrhem dočasného informačního pavilonu olympiády v Londýně, se kterým vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž. Koncepce a životopisy všech včetně Michala Sedláčka jsou k dispozici na webových stránkách města.

Vedení Brna by chtělo, aby už v květnu či červnu začala kancelář fungovat. Sídlit má na Zelném trhu v domě, který předtím využívala městská policie. Prvním úkolem hlavního architekta bude sestavit asi patnáctičlenný tým spolupracovníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 1 hhodinou

Stavba D11 může pokračovat, radiace lidi neohrožuje, zjistil SÚJB

Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby. Zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi tři sta metrů minulý týden.
před 4 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 8 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 16 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 19 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...