Bývalá kasárna Jana Žižky z Trocnova v pražském Karlíně

Vojáky vystřídají soudci. Pelikán chce z karlínských kasáren justiční palác

Ministerstvu obrany by mohl odpadnout problém, co s karlínskými kasárnami, které se mu nedaří prodat. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) by z nich rád vybudoval justiční palác, jeho resort ostatně už požádal o převod práva na hospodaření s objektem. O budovu kasáren, kterou v roce 2002 poškodily povodně, původně usilovala podnikatelka Ivana Tykačová.

 

Pelikán už před časem uvedl, že by rád prodal historické soudní budovy v centru Prahy a přesunul instituce do nové centrální budovy někde na okraji města. Tento svůj původní plán částečně přehodnotil a věří, že by soudci mohli zasedat v Karlíně.

„O převod objektu jsme skutečně požádali, teď to prochází schvalováním. V příštích letech bychom tam rádi začali vytvářet justiční palác. Výhodou místa je, že má pro občany skvělou dopravní obslužnost a není někde na zelené louce, jako jsme plánovali původně. Je to ovšem projekt příštích let, prioritou pro nás v tuto chvíli zůstává výstavba justičního paláce v Ústí nad Labem,“ uvedl Pelikán.

„Jaké soudy budou v areálu sídlit, teprve vyhodnotíme tak, aby to bylo ekonomicky co nejvýhodnější. Stávající budovy prodáme, od čehož si slibujeme, že projekt bude v zásadě samofinancovatelný.“

Tereza Schejbalová

mluvčí ministerstva spravedlnosti

Ústecký areál by měl být dokončen za čtyři roky. „Do té doby budeme ohledně Karlína dělat přípravné práce. Na podobu karlínského justičního areálu chceme vypsat architektonickou soutěž,“ dodal ministr.

„O převod příslušnosti hospodařit s objektem kasáren Jana Žižky v Praze - Karlíně požádalo ministerstvo spravedlnosti jako organizační složka státu. Veškerou dokumentaci potřebnou k realizaci převodu jsme předali na ministerstvo spravedlnosti, kde ji nyní posuzují,“ sdělil Vladimír Lutovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Už dříve uvedl, že náklady na údržbu areálu jsou nízké a činí ročně 300 tisíc korun, protože ministerstvo obrany část budovy pronajímá.

Vítěz nevítěz

Původní tendr na odkup kasáren vyhrála firma podnikatelky Tykačové Griva Art s nabídkou téměř 590 milionů korun. Stát požadoval nejméně 581 milionů. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) však soutěž zastavil kvůli podezření z majetkového propojení vítězné firmy s dalším účastníkem výběrového řízení. Následně ale ministerstvo vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá.

V následném druhém kole neprojevil o někdejší kasárna zájem nikdo. Ministerstvo tentokrát žádalo nejméně 620,2 milionu korun. Tykačová se tendru nezúčastnila, nová cena podle ní z ekonomického hlediska nedávala smysl. Ministerstvo obrany se bránilo tím, že cenu stanovilo na základě znaleckých posudků.