
Liberecká knihovna si k patnáctinám nadělila Havlovu lavičku
Jako materiály pro tvorbu lavičky zvolil světoznámý designér, výtvarník a architekt Bořek Šípek kov, týkové dřevo, sklo. Kromě slov o vítězství pravdy a lásky Václava Havla připomínají na lavičce i skleněný šnek a srdce. Havlovu lavičku tradičně tvoří dvě křesla a kulatý stůl, v jehož středu prorůstá strom. Lípu v případě Liberce nahradil habr.
Lavička Václava Havla je například ve Washingtonu, v Dublinu, v Oxfordu, Tel Avivu a také v devíti českých městech, ta v Liberci je v pořadí šestnáctá. Místo před knihovnou přitom v Liberci nevybrali náhodou. „Václav Havel tu knihovnu podpořil, když se stavěla, přijal nad ní záštitu,“ vysvětlila ředitelka Krajské vědecké knihovny Liberec Blanka Konvalinková.
Liberecká knihovna slaví patnáctiny
Krajská vědecká knihovna v Liberci, známá jako Stavba smíření, oslaví v úterý 15 let od svého otevření. Moderní budova ze skla a kovu je jednou z nejuznávanějších staveb posledních let. V roce 2001 získala titul Stavba roku. Podle ředitelky jde o nadčasovou stavbu. „Odpovídá současným trendům i po 15 letech. Prostory jsou variabilní. Využili jsme je i pro ples, koncerty nebo balet,“ uvedla.
Knihovna vyrostla na místě, kde byla až do roku 1938 jedna z největších synagog střední Evropy. Za Křišťálové noci ji vypálili nacisté. Projekt výstavby knihovny s novou synagogou zaštítili v polovině 90. let tehdejší český prezident Václav Havel a bývalý německý prezident Roman Herzog. „Díky záštitě bylo snazší získat peníze na stavbu,“ připomněla ředitelka.
Dvanáctipodlažní komplex ze skla a kovu stál včetně vybavení téměř 520 milionů korun. Z velké části ho zaplatil stát, část nákladů se hradila z evropské dotace a přispěly i česko-německý Fond budoucnosti a německá a švýcarská vláda.
Z nedávné ankety vyplynulo, že s jejími službami je spokojeno 97 procent respondentů. Denně knihovnou projde 1000 až 1500 lidí. Drtivá většina dotázaných knihovnu chválila, někteří ale poukazovali na špatný stav toalet, problémy s bezdomovci, nízký počet exemplářů u hodně žádaných titulů, pomalé připojení k internetu nebo by chtěli upravit otevírací dobu.
Podle ředitelky se knihovna všemi podněty zabývá. „Třeba u wifi jsme už rychlost navýšili čtyřnásobně,“ uvedla. Ještě letos by se také měly opravit toalety a podle ředitelky knihovna zvažuje, zda by nebylo možné alespoň jeden den v týdnu otevřít do osmi večer.