Do Stodu se sjeli modelářští nadšenci - mladí i staří

Stovky modelářů se sešly na tradičním Kitfestu ve Stodu na Plzeňsku. Přehlídka plastikových modelů letadel, tanků nebo celých vojenských scén tam láká návštěvníky už 27 let. A některé modeláře drží tahle záliba i v pokročilém věku.

Video Tradiční Kitfest ve Stodu na Plzeňsku
video

Modelářský Kitfest ve Stodu na Plzeňsku

Modeláři jsou ochotni věnovat své zálibě stovky hodin práce a pečovat o každý detail. Výsledkem pak nejsou pouze jednotlivé letouny nebo modely pozemní techniky, ale třeba i ukázka vylodění v Normandii. „Máme tady vojenská letadla z druhé světové války - moderní ve všech měřítkách, co vyrábí výrobci. To samé je v bojové technice,“ říká pořadatel Kitfestu Rostislav Ožena.

Mladých modelářů ale ubývá. Není proto výjimkou, že na Kitfestu vystavují i senioři. Karel Synáč začal s modelařením v patnácti letech. „Dělali jsme si papírové modely nebo jsme si dělali modely ze dřeva, ze sádry,“ vzpomíná dlouholetý modelář. 

Modelářský Kitfest ve Stodu na Plzeňsku
Zdroj: ČT24

Dnes je panu Synáčovi 79 let a na výstavu přišel s modelem stíhačky F15, který dostal k loňským Vánocům. Poslední úpravy dělal těsně před zahájením akce. „V podstatě je to vynikající stavebnice. Z modelářského hlediska je v páté kategorii, což je nejtěžší kategorie,“ dodává.

K vidění je na výstavě téměř 300 modelů - od miniaturních, které nejsou o moc větší než padesátikorunová mince, až po makety více než desetkrát větší. Součástí výstavy, která je druhou největší na západě Čech, je i modelářská burza. I díky tomu sem každoročně přijde kolem tisíce návštěvníků.

Modelářský Kitfest ve Stodu na Plzeňsku
Zdroj: ČT24