Bývalá věznice na Cejlu památkou? Krajští radní jsou pro, Brno proti

Místo oživení Cejlu jen zašlá budova v centru města. Tak by mohla podle vedení Brna skončit bývalá věznice, pokud by se stala kulturní památkou. Její zpamátnění navrhl Národní památkový ústav (NPÚ) a podpořili jej jihomoravští radní. Budovu ale vlastní právě město Brno, které s vyhlášením památky nesouhlasí. Budovu chce přestavět na kreativní centrum.

Prohlášení bývalé věznice za památku nepovažuje náměstek pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) za šťastné. „Pokud by byly autenticky zachovány všechny prostory, tak nám to znemožní vytvoření centra, anebo jej prodraží natolik, že na to nebudeme mít. Památka, do které nebude nikdo investovat a bude trvale nepřístupná, je k ničemu,“ shrnul.

Plánované kreativní centrum podle něj Cejlu pomůže. „Nejen kreativnímu průmyslu, ale i kultuře. Vznikne tam nízkoprahová nabídka volnočasových a vzdělávacích aktivit. V této lokalitě jde o jednu ze zásadních věcí,“ dodal Hollan. Zmíněná část města je totiž považována za vyloučenou.

Vyhlášení památkové ochrany by tvorbu centra podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) zkomplikovalo. „Město se dlouho snažilo o přípravu celkové rekonstrukce. Chtěli jsme objekt oživit, aby tam mohl každý. Pokud by došlo ke zpamátnění, byla by přestavba obtížnější,“ vysvětlil primátor.

Památková ochrana není překážkou

Naopak člen územní komise NPÚ Petr Tomášek se nedomnívá, že by případné prohlášení věznice za památku bylo kontroverzní. „Nechápu, proč se město prohlášení brání. Památková ochrana není překážkou pro využití objektu jako kreativní centrum,“ řekl Tomášek. S Hollanem ale souhlasil, že rekonstrukce by se po vyhlášení ochrany prodražila.

Podle primátora přitom někdejší věznice potřebuje opravy. „Krovy jsou v dezolátním stavu, do budovy zatéká. Na některých místech hrozí zřícení střechy. Bojím se, že by vyhlášení vedlo k dalšímu poškození budovy a k její totální destrukci,“ dodal Vokřál. Náměstek pro kulturu Hollan se ale nedomnívá, že by potřebné úpravy byly problémové. „Jen to budeme muset zkonzultovat s ministerstvem kultury nebo památkovým ústavem,“ řekl.

Radní Jihomoravského kraje se ale staví jednohlasně za památkáře. NPÚ už podal na ministerstvo kultury návrh na zapsání objektu mezi památky. Podle Haškova náměstka Romana Celého (KDU-ČSL) nejde kraji o zabránění rekonstrukci.

Věznice fungovala přes sto padesát let

Věznice je podle Tomáška unikátní nejen v republice, ale i v celé střední Evropě. „Je to barokní budova se spoustou dochovaných prvků, která byla 200 let využívaná pro svůj účel, což je naprosto jedinečné,“ dodal. Věznice vznikla už v 70. letech 18. století. Svému účelu sloužila od roku 1784. Ve věznici byl například držen básník Petr Bezruč, v roce 1953 tam zemřel Oskar Judex, brněnský starosta z doby okupace. Věznice přestala být využívaná v roce 1956, kdy ji nahradila nová budova v Bohunicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 1 hhodinou

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
před 2 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
před 20 hhodinami

Kněz Merta už nesmí působit jako duchovní, zjistili Reportéři ČT

Pár dnů poté, co Reportéři ČT přišli se zjištěním, že kněz František Merta, v minulosti odsouzený za sexuální zneužívání mladých mužů, dál slouží mše a zpovídá v olomoucké arcidiecézi, Merta skončil v pozici archiváře Arcibiskupství olomouckého. Zároveň mu byla ukončena také možnost veřejného duchovního působení.
před 20 hhodinami

Řeholní sestry v Jablunkově vybudovaly bytový dům pro mladé rodiny a seniory

Sestry alžbětinky investovaly v Jablunkově do stavby bytového domu. Na stavbu použily peníze z restitucí. Nově otevřené prostory požehnal ostravsko-opavský biskup Martin David. Nový projekt dostal název Pokoj a dobro. Bytový dům s dvaceti bytovými jednotkami vyšel na osmdesát milionů korun a nabídne dostupné nájemní bydlení mladým rodinám i seniorům z okolí. Radnice projekt vítá, dlouhodobě totiž bojuje s odlivem obyvatel.
před 21 hhodinami

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
před 21 hhodinami
Načítání...