Rodiče hlásí děti kvůli lepší škole na cizí adresy. Liberec jim plány zhatil

Liberecký magistrát chce zamezit „spádové turistice“, a tak krátce před zápisem do škol změnil spádové obvody. Rodiče totiž už několik let ve snaze dostat dítě na vybranou školu přihlašují své potomky k trvalému pobytu na cizí adresy. Někteří své potomky dokonce nahlásili i do hotelu. Hrozí ale, že kvůli tomu nebude místo pro žáky, kteří v dané oblasti skutečně bydlí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Rodiče kvůli školám přehlašují dětem trvalé bydliště

Liberec má dvacet základních škol. K zápisu letos zamíří 1170 dětí. Největší zájem je každý rok o školy v Husově a v Lesní ulici. Školy musí dávat přednost žákům ze spádové oblasti. Kdyby ale magistrát nezměnil spádové obvody, pak by se do školy v Lesní ulici patnáct dětí nejspíš vůbec nedostalo. 

Rodiče totiž už několik let kvůli lepší škole hlásí děti k trvalému pobytu do jiného obvodu. Většinou jde o adresu příbuzných, nyní ale nejsou výjimkou ani adresy firem nebo dokonce hotel. „V naší spádové oblasti se dostaly pouze tři děti na střední školu. Mám poměrně chytré dítě a nehodlám ho dávat do školy, kde ho od začátku odepíšou,“ odůvodnila změny bydliště matka budoucího školáka. 

Liberecký magistrát proto letos krátce před zápisem, který je 21. ledna, změnil šest z dvaceti obvodů. Zareagoval tím na aktuální počty dětí v daných oblastech i kapacitní možnosti jednotlivých škol.

Rodiče: Raději řešte, proč mají jiné školy horší pověst 

Náměstek pro školství Ivan Langr (ZpL) pak ředitele škol vyzval, aby každé podezřelé přehlášení bydliště hlásili orgánu sociálně právní ochrany dětí. Jeho slova ale mezi ostatními politiky, rodiči i řediteli vzbudila rozruch.

Ředitelé na rodiče žalovat nechtějí, zvýšený zájem o jejich školy je naopak těší. Rodiče jsou navíc přesvědčeni, že mají právo vybrat dětem ústav, který považují za nejlepší. Shodují se, že by město mělo spíš řešit, proč mají některé školy v Liberci horší pověst než ty ostatní.

Liberec chystá kritéria pro porovnání škol

Podle Langra je ale kvalita škol velmi ošemetná kategorie. „Školy nikdy nebudou stejné, ale myslím si, že v Liberci kvalitní školy jsou, jenom se o některých neví. Dlouhodobě se tu pereme s jakýmsi historickým reliktem, který privileguje dvě školy nad ostatní. Hlavně to musíme změnit. Právě tím, že budeme vyzdvihovat i kvalitu těch ostatních,“ řekl České televizi.  

Kvalita školy se dá podle Langra posoudit například tím, kolik dětí se dostane na výběrovou střední školu. Liberec už má proto podle náměstka vymyšleno asi dvacet kritérií, podle kterých chce školy porovnávat. „Troufám si tvrdit, že rodiče potom uvidí, že všechny školy v Liberci jsou dobré,“ dodal.