Co všechno lidé zapomenou v MHD? Rakev, umělý chrup i kánoi

Ve vozech městské hromadné dopravy zapomínají lidé celou řadu věcí. Zaměstnanci dopravního podniku už vedle různých zvířat našli například tiskárnu, mixér nebo rakev. Jen za loňský rok zapomněli lidé v MHD téměř pět tisíc předmětů. Zpět k majitelům se jich ale vrátila zhruba jen třetina.

Nejčastěji lidé zapomínají klíče, peněženky, rukavice nebo čepice. Výjimkou ale nejsou ani dětské kočárky. „Mezi nejzajímavější kuriozity, které jsme nalezli nebo nám byly odevzdány, patří například kánoe, urna, rakev nebo umělý chrup,“ řekl ČT tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle tiskové mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové už se hledali i domácí mazlíčci, konkrétně jezevčík nebo potkan v kleci: „Někdo si zapomněl i rybičky v igelitových pytlíčcích.“

Video Události
video

V pražské MHD lidé zapomenou i kočárek nebo urnu

Věci nalezené v MHD je podle dopravního podniku nejlepší odevzdat hned přímo řidiči, popřípadě v metru dozorčímu stanice. Pokud totiž lidé něco ztratí v tramvaji nebo v autobuse, mohou bezprostředně volat na linku 296 19 18 17. Její pracovník se spojí s dispečinkem, který řidiče konkrétní linky informuje.

Pokud cestující ztrátu nahlásí později, dozví se na infolince telefon na garáž nebo vozovnu, kde se nachází vůz, ve kterém věc ztratil. Všechny nevyzvednuté ztráty a nálezy se jinak jednou týdně ve čtvrtek sváží do kanceláře ztrát a nálezů v centru města. Více informací, jak postupovat, najdete na webu dopravního podniku

Podle nového občanského zákoníku musí radnice uchovávat ztracené věci tři roky. Po této době se věc stává majetkem města, které ji buď zlikviduje, nebo prodá.