Ke karlovarskému Vřídlu vstup zakázán. Kolonáda je v havarijním stavu

2 minuty
Události: Budoucnost vřídelní kolonády
Zdroj: ČT24

Podzemní prostory i konstrukce karlovarské vřídelní kolonády jsou podle statiků v havarijním stavu. Už nyní mají například návštěvníci omezený přístup k hlavnímu prameni – Vřídlu. Město tak bude muset v nejbližší době rozhodnout o její budoucnosti. O úplném zbourání stavby radnice zatím neuvažuje, podle primátora má životnost ještě 15 let. Do základních oprav chce město investovat 20 milionů korun.

Karlovarské Vřídlo představuje jeden z největších symbolů tohoto lázeňského města. Zatímco životnost pramene se odhaduje na desítky i stovky let, kolonáda už zřejmě dosloužila. Ve špatném stavu je například kupole Vřídla, která se částečně rozpadá, a dobře na tom není ani technologie regulující tryskání Vřídla.

Podzemí kolonády je už nyní vyztužené podpěrami, statici dokonce mluví o havarijním stavu. „Zejména se to týká suterénních prostor a stropu nad suterénem, kde jsou akumulační nádrže a shora je to prostor fontány, kde hrozí zřícení,“ potvrzuje karlovarský statik Petr Hampl. Venku už začal průzkum na přesunutí celé technologie do jiných míst.

Havarijní stav vřídelní kolonády dospěl už tak daleko, že některé její části jsou pro veřejnost zcela nepřístupné. Návštěvníci se tak například k Vřídlu nedostanou tak blízko jako dříve. „Určitě u vývěru Vřídla musíme přistoupit k celkové rekonstrukci, nicméně budou voleny takové rekonstrukční práce, aby celý objekt vřídelní kolonády byl plně funkční,“ uvedl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA).

Statika trápila karlovarskou kolonádu už v historii

Problém se statikou řešili karlovarští radní i těsně před válkou. Původní litinovou kolonádu z roku 1879 museli nechat rozebrat. „Tehdy statici zjistili, že silnou korozí jsou ohroženy obrovské nýty, které držely jednotlivé litinové dílce pohromadě, a byla obava, že by se mohlo stát neštěstí,“ říká historik Muzea Karlovy Vary Stanislav Burachovič.

Němci pak stihli ještě postavit dřevěné provizorium. V 60. letech bylo Vřídlo krátce bez přístřeší a dnešní kolonádu pak postavili v roce 1975. „Jsou tam použité materiály, které byly běžné v tehdejší době bez veškerých ochranných přísad proti působení kysličníku uhličitého,“ dodává statik Hampl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 4 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
před 6 hhodinami

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sdílené elektrokoloběžky mají v Praze skončit

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) nebudou moci v metropoli nabízet. Společně to oznámili Hřib a ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek. Na neohleduplné využívání sdílených elektrokoloběžek, zejména turisty, si dlouhodobě stěžují obyvatelé centra města.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 8 hhodinami

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
před 9 hhodinami

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 15 hhodinami
Načítání...