Lyžovat se v Harrachově bude i letos, spor o pozemky ale vyřešen není

Lyžování v Harrachově by v letošní sezoně nemělo být ohroženo. Valná hromada akciové společnosti Sportovní areál Harrachov (SAH) ve čtvrtek neměla námitek proti tomu, aby se areál provozoval i bez platné nájemní smlouvy. Po jednání valné hromady to řekla Lenka Angelika Tichá, mluvčí největšího akcionáře společnosti, což je Česká unie sportu. Slavnostní zahájení sezony plánují v Harrachově na 19. prosince. Pokud ale začne mrznout, jsou tamní technici schopni připravit sjezdovky během čtyř dnů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: V Harrachově se bude lyžovat i letos, spor o pozemky vyřešen ale není

„Valná hromada vzala na vědomí rozhodnutí představenstva,“ uvedla po čtvrtečním jednání mluvčí České unie sportu Lenka Tichá.

Jak ale dodal předseda představenstva Sportovního areálu Harrachov Marek Hájek, sezona u nich může zase kdykoliv skončit. „Pokud Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových pronajme pozemky, které my užíváme bezesmluvně, třetí osobě, areál provozován nebude,“ řekl Hájek.

Část pozemků, na kterých jsou sjezdovky a lanovky, si Sportovní areál Harrachov pronajímá od státu. S Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) je ve sporu kvůli ceně. Úřad provozu areálu bránit ale nebude, potvrdil jeho mluvčí Radek Ležatka.

Stát chce roční nájem zvýšit na 3,5 milionu, sportovní areál ho chce naopak snížit na 1,6 milionu

Platnost nájemní smlouvy vypršela na konci května. Dosavadní roční nájemné 2,2 milionu korun chce ÚZSVM na základě znaleckého posudku zvýšit na 3,5 milionu, SAH cenu považuje za neadekvátní a požaduje naopak na základě vlastních posudků snížení na 1,6 milionu. Státu patří zhruba dvě třetiny pozemků v areálu.

ÚZSVM opakovaně uvedl, že nečiní žádné kroky, které by provozu areálu bránily. „Bude-li areál uzavřen, pak ÚZSVM razantně odmítá nést na tomto kroku SAH, a. s., jakýkoli podíl,“ napsala v otevřeném dopise generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Sjezdovka v Harrachově - snímek z ledna 2015
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Na nižší cenu, než je stanoveno ve znaleckém posudku, ale podle ní přistoupit nemohou. Mohli by se tím vystavit trestnímu stíhání za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Sportovní areál státu i bez smlouvy peníze posílá

Harrachov i bez platné smlouvy za pozemky nadále státu posílá peníze. „V současnosti platí 132 050 korun měsíčně a ÚZSVM tyto platby považuje za částečné plnění náhrady za bezesmluvní užívání pozemků v lyžařském areálu,“ uvedl mluvčí úřadu.

Podle Tiché jde o částku, která vychází z posudku stanoveného znalcem SAH. „Jsme připraveni rozdíl mezi částkou, kterou nyní hradíme, a tou, na níž bychom se případně domluvili, doplatit,“ uvedla Tichá.

Jestli je částka, kterou stát žádá, přiměřená nebo ne, o tom bude muset rozhodnout soud. 

Lyžař v Harrachově - snímek ze 14. 4. 2015
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Skiareál v Harrachově je s 7,3 kilometru sjezdovek pátým největším střediskem v Libereckém kraji. Patří mezi vyhledávané, denně tam v sezoně lyžují tisíce lidí.

Od pondělí 23. listopadu se areál zasněžuje. „Pokud to dobře půjde, předpokládám, že kolem poloviny prosince bychom mohli jít do provozu,“ uvedl ve středu náčelník harrachovské lanovky Milan Goč.