Úroda brambor na západě Čech je nejhorší za posledních dvacet let

Na západě Čech je kvůli suchu velmi malá úroda brambor. Sucho napáchalo největší škody na konzumních odrůdách. Těch je oproti předchozím rokům asi polovina. Podle zemědělců tak cena brambor poroste.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Nízká úroda brambor v západních Čechách

Zemědělci v Malém Boru vloni celkem sklidili čtyřicet tun brambor, letos sotva dvacet. I vyhlášená bramborářská oblast kolem Horažďovic na Klatovsku je totiž v propadu. A škody tam jdou do milionů. „Brambory, které byly dobře založené a vypadaly slibně, se zastavily v polovině svého vývoje," uvedl ředitel Agrospolu Malý Bor Zdeněk Částka.

Vláhový deficit postihl prakticky všechny pěstitele v západních Čechách. Nízké výnosy ale hlásí i z ostatních krajů. „Je to hodně regionální, ale průměr bude tak kolem třicet procent obvyklého výnosu," konstatoval předseda Českého svazu bramborářů Miroslav Chlan.

Cena při prodeji ze dvora je i třináct korun za kilo

Cena brambor znovu poroste. Už oproti loňsku podražily téměř o polovinu. Jejich nedostatkem trpí hlavně drobní farmáři. „Ti, kdo zpravidla nakupovali od drobných pěstitelů, teď přicházejí k nám nebo k velkým pěstitelům a kupují většinou brambory k uskladnění na zimu," uvedl Viktor Kopačka, ředitel zemědělského podniku Vesa Velhartice.

Už teď je cena u menších podniků zhruba na osmi korunách za kilogram. Pro koncové spotřebitele se ale cena může ještě zvýšit, a to až o sedm korun. U drobných farmářů, kteří prodávají takzvaně ze dvora, je cena už dokonce i 12 až 13 korun za kilogram a není vyloučeno, že ještě dál poroste.

Zemědělcům se nevrátí ani náklady na sadbu a sklizeň

Zemědělci mají problém hlavně s konzumními odrůdami – třeba na Sušicku se jich urodila zhruba třetina oproti běžnému průměru. A to družstvům nezaplatí ani náklady na sadbu a na sklizeň.

Naopak pěstitelům průmyslových brambor má pomoct dotace. Ztráty by tak byly minimální. Stejné možnosti se teď snaží bramborářský svaz vyjednat s ministerstvem zemědělství i pro ostatní farmáře. Pro ně žádají příspěvek alespoň na pokrytí nákladů.