Neznámí útočníci rozbili okna brněnské mešity

Neznámí útočníci rozbili železnými tyčemi dvě okna brněnské mešity ve Vídeňské ulici. Útok se odehrál buď v noci na úterý, nebo během úterka. Útok řeší policie, podle které se zatím nenašlo nic, co by ukazovalo na xenofobii na pozadí útoku. Představitelé brněnské mešity si ale myslí, že nešlo o náhodu.

Brněnská mešita
Zdroj: ČTK/Euro Autor: Jan Rash

Podle portálu Islamonline.sk, který na událost upozornil, rozbili útočníci okna do modlitebny a učebny. „Nemyslím si, že jde o běžný vandalismus. Je to cílený útok na budovu mešity, která není běžně moc vidět. Byl to cílený útok, který má možná xenofobní pozadí,“ uvedl člen předsednictva Ústředí muslimských obcí v ČR Assem Atassi.

Naopak podle kriminalistů nemusel být útok projevem nenávisti k muslimům, na místě se totiž nenašly žádné vzkazy nebo nenávistné symboly.

„Škoda nám moc velká nevznikla, bude v řádech tisíců korun. Je to spíš psychická újma pro naši komunitu,“ dodal Atassi. Podle něj jde o projev napjaté nálady ve společnosti. „Dodatečnou ochranu mešity nechystáme. Budeme doufat, že se situace uklidní,“ řekl.

Mešita není terčem poprvé

Nejde o první útok na brněnskou mešitu. Neznámí pachatelé už v minulosti například rozbili skleněné dveře, okno a postříkali fasádu sprejem. Předloni kdosi umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté kauzu odložili, pachatele nenašli. Pro muslimy je vepřové maso nečisté.

V Brně žije podle dostupných informací několik set muslimů. Od roku 1998 ve městě funguje první česká mešita. V posledních měsících se v české společnosti hlasitěji ozývají protimuslimské nálady, a to jednak v souvislosti s obavami z přívalu uprchlíků, jednak kvůli strachu z islamistického terorismu.