Znojemská opozice: Radnice prodává byty pod cenou

Více než sto třicet městských bytů za 40 milionů – Znojemská radnice chce v jednom balíku prodat byty, které si v privatizaci nikdo nekoupil. Podle opozičních zastupitelů ale stanovená cena neodpovídá trhu a městská kasa tím přijde o miliony.

„Je to pro nás veliké překvapení. Poměrně negativní zpráva pro majetek města Znojma, protože tak, jak jsou nastavené podmínky, to neodpovídá záměru zastupitelstva,“ okomentoval rozhodnutí města opoziční zastupitel Jiří Kacetl. Zmínil, že v zákonu o obcích je napsané, že o prodeji majetku rozhoduje zastupitelstvo. „A zastupitelstvo ve svých zásadách z roku 2011 jasně řeklo, že když se budou prodávat byty třetím osobám, tak se budou prodávat za cenu znaleckého posudku, v žádném případě ne sníženou,“ pokračoval. Většinu bytů, necelou stovku, totiž prodává radnice i s nájemníky, za 40 procent odhadní ceny.

Podle něj se navíc vždy mluvilo v souvislosti s prodejem majetku třetí osobě v jednotném čísle, že každý byt bude prodán zvlášť. „Takže o prodeji ve formě balíku se na zastupitelstvu vůbec nejednalo. Vnímáme to jako faul a určitě k tomu budeme chtít od vedení města odpověď,“ uvedl Kacetl.

Video Zastupitel Jiří Kacetl hovoří o prodeji bytů ve Znojmě
video

Zastupitel Jiří Kacetl hovoří o prodeji bytů ve Znojmě

Zastupitel Jiří Kacetl hovoří o prodeji bytů ve Znojmě

Město byty neúspěšně prodává, balíky by prý mohly pomoci

Město tvrdí, že se k prodeji bytů v rámci balíku rozhodlo proto, že mu zůstávají ve vlastnictví byty, které opakovaně neúspěšně nabízelo k prodeji. „Princip prodeje těch bytů po balíčku právě spočívá v tom, že drtivou většinu těch bytů, které jsou ve špatném technickém stavu, doplní pár bytů, které vypadají dobře,“ vysvětlila mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková. Na výrok opozice reagovala větou, že všechny ceny vycházejí ze znaleckých posudků. Což znamená, že cena volného bytu nebo nebytového prostoru musí začínat na hranici, kterou stanovil posudek.

Co se týče bytů, které se prodávají třetím osobám, tak uvedla, že tam zůstala hranice 40 procent znaleckého posudku. „Je to z toho důvodu, že je tam veřejný zájem – ochrana nájemníka. To znamená, že nesmí dojít k navýšení nájemného po dobu dvou let, ani ke změně vlastníka, nesmí ho přeprodat. A příbuzní mají předkupní právo,“ řekla Pastrňáková.

Video Mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková vysvětluje postup radnice
video

Mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková vysvětluje postup radnice

Mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková vysvětluje postup radnice

Opozice ale stále trvá na tom, že vedení radnice nepostupuje jako řádný hospodář. Uvažuje proto, že požádá o mimořádné zasedání zastupitelstva. Už příští měsíc by totiž případní investoři o balík městských bytů měli na radnici doručit svoje nabídky.