Všechny objekty pracovního tábora vznikají v okolí bývalého dolu Svornost nad centrem Jáchymova. Už letos na podzim uvidí návštěvníci strážní věže bachařů, kterých bude celkem pět. U věží bude i ukázka koridoru s ostnatými dráty.
Součástí repliky je také jeden z takzvaných lágrových domů, kde bude muzeum a ukázky předmětů, které našli v souvislosti s politickými vězni pracovníci muzea v okolí Jáchymova. Obnovují se rovněž takzvané Mathausenské schody, po kterých političtí vězni chodili do uranových dolů.
Historii lágrů od června připomíná i obnovená naučná stezka Jáchymovské peklo. Osm a půl kilometru dlouhá trasa začíná u kostela sv. Jáchyma a vede převážně kopcovitým terénem kolem Jáchymova. Některá stanoviště jsou dobře přístupná i autem, mohou je tedy navštívit též rodiny s dětmi, senioři nebo zdravotně postižení.
Jáchymovské peklo odkrylo betonovou kobku
Během obnovy stezky se navíc pracovníkům Muzea Sokolov podařilo objevit zachovalou vězeňskou celu – takzvanou korekci. Betonová kobka umístěná pod zemí má rozměry dva a půl krát čtyři metry. Říkalo se jí i díra nebo samotka. Za sebemenší provinění v ní vězni trávili i několik týdnů.
Na Jáchymovsku bylo v 50. letech 15 pracovních táborů. Převážně političtí vězni z nich každý den docházeli na těžkou práci do dolů. V podzemí dobývali uranovou rudu, která se vyvážela do Sovětského svazu. Ani jeden z pracovních táborů se ale do dnešní doby nedochoval. Další tři pracovní tábory byly na Horním Slavkovsku a Příbramsku.
Mezi lety 1949 a 1961 prošlo pracovními tábory 60 až 70 tisíc vězňů, z nichž 4,5 tisíce nelidské podmínky nepřežilo. Mnozí zemřeli na zdravotní komplikace, další byli zastřeleni na útěku. Skutečnou příčinu smrti je ale velmi těžké vypátrat. Ostatky byly většinou zpopelněny v utajení a urny se příbuzným nevydávaly.
