Požár zasáhl les na Rokycansku i u Prahy

Mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku v pátek začal hořet les. Oheň se dostal i do korun stromů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu. Do hašení požáru se zapojil i vojenský vrtulník, večer dostali hasiči oheň pod kontrolu. Další požár vypukl k večeru poblíž obce Světice u Prahy.

Hašení požáru lesa na Rokycansku
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Požár na Rokycansku vzplál mezi polednem a jednou hodinou. Ze dvou chatek, které těsně sousedí s lesem, museli hasiči evakuovat čtyři lidi. „Jedná se o požár korunový, je zachváceno několik hektarů," popsala odpoledne mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Oheň vzplál na poli od jiskry od kombajnu, spálil pole a dostal se do přilehlého lesa. Postupně na místo dorazilo sedmnáct jednotek s 22 cistenami, velkokapacitním čerpadlem a pomáhaly také dva vrtulníky.

Večer dostali hasiči požár pod kontrolu. „Dohašujeme. Doufáme, že oheň není schovaný někde v kořenech," uvedla před desátou večer mluvčí. Hasiči ale budou na místě ještě celou noc, zásah zřejmě skončí v sobotu dopoledne.

„Hasiči potvrdili, že kdyby bylo nejhůř, tak na konci lesa je cesta, kde by se oheň mohl zastavit."

Zdeněk Minařík

Redaktor ČT

Na místě je několik jednotek hasičů. Nad korunami stromů byly zpočátku vidět i plameny, kmeny jsou podle Jakoubkové spálené a holé. Hustý dým, který se z lesa valí, je vidět i ve více než 20 kilometrů vzdálené Plzni. Na pomoc přiletěly i vrtulníky. Po stranách lesa hasiči už odpoledne dostali požár pod kontrolu. I když práci ztěžuje kopcovitý terén, i v lese samotném se k večeru začalo dařit oheň krotit.

/*json*/{"map":{"lat":49.73210823645821,"lng":13.67677173593758,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.71715442620044,"lng":13.68072509765625,"type":"1","description":"Dobřív na Rokycansku"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Další požár lesa poblíž obce Světice u Prahy nahlásili hasičům kolem 17. hodiny. Na místě zasahuje podle prvotních informací asi 15 jednotek hasičů. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Hasičské jednotky zasahovaly během dne i poblíž Jílového u Prahy. "Požár u Jílového je už plně pod naší kontrolou," dodal večer mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

V Karlovarském kraji hasiči zasahovali u požáru v lese u Šindelové na Sokolovsku. Les hořel už od čtvrtka, nebylo to sice na velké ploše, jen asi na 30 až 50 metrech čtverečních, prohoříval ale v hloubce a ve velmi nepřístupném terénu. Hasiči likvidovali i požár pole s obilím na Chebsku.

Teplé počasí vytváří vhodné prostředí pro vznik požáru

S rozsáhlejšími požáry polí, luk a lesů se potýkají hasiči v Plzeňském kraji v posledních dnech denně. Jen za čtvrtek bojovali hasiči v kraji se zhruba 13 požáry porostů. K největším patřil požár pole s posečenou slámou u Strážova na Domažlicku. Bojovalo s ním deset jednotek, při požáru shořelo i velitelské vozidlo hasičů.

Další velký požár vzplál ten den mezi obcemi Defurovy Lažany a Újezd u Chanovic na Klatovsku. Pole zapálila jiskra od kombajnu a za okamžik se plameny rozšířily na velkou plochu dosud neposečeného pole a do lesa. Na místě bylo dvanáct jednotek z Plzeňského a Jihočeského kraje. „S hašením pomáhal i vrtulník, který pomocí bambivaku shazoval vodu do stromů,“ řekla Jakoubková.

Video Události v regionech (Praha)
video

Požár zachvátil les na Rokycansku

Na suché, vyprahlé půdě se v těchto dnech požár rychle šíří. Plzeňský kraj vyhlásil ve čtvrtek opatření, kterým se zakazuje rozdělávání ohňů ve volné přírodě, používání pyrotechniky, ohňostrojů a podobně. V pátek zákaz zakládání ohně na volných prostranstvích a pálení trávy či odpadu vyhlásil Zlínský kraj. Lidé dále nesmějí používat pyrotechniku, při které se objeví otevřený plamen. Otevřený oheň nesmějí používat ani pracovníci v lese. Zakázány jsou jízdy parních lokomotiv. Cesty do lesů a ke zdrojům vody k hašení musejí zůstat volné.