Elitní prapor nevybírá výsadkáře. Třídí ty, kteří jimi nebudou

Vyškov – Šestapadesát uchazečů zkouší ve Vyškově uspět ve výběrovém řízení, na jehož konci se mohou stát příslušníky elitní vojenské jednotky. Výsadkový prapor Chrudim je nejnasazovanější jednotkou v zahraničních misích. Vojáci ale říkají: nevybíráme výsadkáře, ale třídíme ty, kteří se jimi nikdy stát nemůžou.

Shyby, překážkové dráhy, lezení, plavání nebo pětikilometrový běh s kládou. Šestapadesát uchazečů bojuje o možnost přidat se k chrudimským výsadkářům. 43. výsadkový výsadkový prapor Chrudim patří mezi elitní jednotky české armády. „Jsme prapor, který je z celé armády nejčastěji nasazovaný v zahraničních misích. Na místo jdeme zpravidla jako první. Například o nasazení v Mali jsme věděli tři až čtyři týdny dopředu, po půl roce jsme byli vystřídáni jednotkou, která se na misi mohla půl roku připravovat,“ popsal práci v praporu zástupce velitele Ivo Zelinka. 

Video Reportáž o výběru budoucích výsadkářů
video

Reportáž o výběru budoucích výsadkářů

O kariéře u výsadkářů od malička snil Roman Grulich. „Předtím jsem pracoval jako sklárenský strojník. Od ledna už jsem v armádě, už tři měsíce sloužím na praporu v Chrudimi, ale musím projít tímto výběrovým řízením,“ svěřil se uchazeč. 

Čtvrtina zájemců neprojde už úvodními fyzickými testy, další vypadnou kvůli únavě nebo slabé morálce. „Smysl tohoto řízení není vybrat nejlepší výsadkáře, mají spoustu času, aby se jimi stali u nás. Chceme spíš vyčlenit ty, kteří se jimi stát nemůžou. Nemají na to buď povahově, nejsou dostatečně fyzicky vyzrálí, jsou to sólisti a ne týmoví hráči,“ uzavřel Zelinka.

43. výsadkový výsadkový prapor Chrudim

  • je určen k plnění speciálních bojových úkolů, zejména ničení a narušování činnosti protivníka a vedení průzkumu
  • může ve zvláštních případech plnit i úkoly nevojenského charakteru, například pomáhat občanům při živelních pohromách
  • historicky navazuje na tradice výsadkových jednotek Československé armády, které vznikaly po skončení 2. světové války
  • od dubna 1994 je začleněn do sestavy vojsk 4. brigády rychlého nasazení