Kolín zaplatí Pekárkovi za soudní náklady o 200 tisíc méně

Město Kolín nemusí platit bývalému místostarostovi a exposlanci Romanu Pekárkovi (dříve ODS) náklady za soudní spor v plné výši, tedy v hodnotě 536 000 korun. Po odvolání radnice snížil Krajský soud v Praze částku o 200 000, tedy na 336 000 korun. I když jde o výraznou úsporu, město s rozhodnutím spokojené není a možná se obrátí na Nejvyšší soud. ČT to dnes sdělil advokát města Kolín Tomáš Kasal.

Roman Pekárek
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

"Jde samozřejmě o výraznou úsporu, nicméně i tak nejsme spokojeni. Naším návrhem bylo, aby žalovanému nebyla přiznána žádná náhrada škody, protože byť byl u soudu formálně úspěšný žalovaný, byl to právě on, kdo spor vyvolal," dodal Kasal. Zároveň uvedl, že městu doporučí, aby se s dovoláním obrátilo na Nejvyšší soud, to ale nemá odkladný účinek. Částku tak musí město zaplatit do dvou měsíců, tedy nejpozději do konce září.

Kolín po bývalém místostarostovi Romanovi Pekárkovi původně žádal přes 26 milionů korun, o které mělo být podle obžaloby město ochuzeno kvůli levnějšímu prodeji městských pozemků. Soud v březnu žalobu města Kolín zamítl a naopak mu nařídil, aby uhradil více než 500 000 korun za náklady soudního řízení.

Pekárek si odpykává pětiletý trest za korupci spojenou s prodejem městského pozemku, v roce 2009 si řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej pozemků. Pekárek nabídl v roce 2009 brněnskému podnikateli, že mu zařídí prodej 92 144 metrů čtverečních městských pozemků v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka za 15 milionů korun. Tržní cena stanovená znalcem byla nejméně 41 milionů.

Karlovo náměstí s radnicí v Kolíně
Zdroj: ČTK
Autor: Prokop Ivan

Pekárkovi se podle rozsudku podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Radnice proto v žalobě tvrdila, že má nárok na uhrazení škody, která činí rozdíl mezi skutečnou a "korupční" cenou, za níž byl pozemek prodaný. Podle Pekárkova obhájce Jana Matějíčka i podle soudu je smlouva mezi městem a firmou Coss, která si pozemek koupila, neplatná, protože záměr o prodeji nebyl městem řádně zveřejněn.

Kolín tak bude v nejbližší době po firmě požadovat dobrovolné navrácení pozemku, v krajním případě bude muset podat žalobu na určení vlastnického práva.