Zastupitelé souhlasili, Moravský Krumlov koupí "svůj" zámek

Město Moravský Krumlov koupí od firmy Incheba tamní zámek. Záměr v úterý odpoledne schválili zastupitelé. Památka je posledních deset let v soukromých rukou, firma ji nabídla městu k odkupu za 15 milionů korun. V prostorách zámku byla do roku 2012 vystavena slavná Slovanská Epopej Alfonse Muchy.

Zámek v Moravském Krumlově
Autor: Václav Šálek

Moravskokrumlovský zámek bude mít nového majitele. Tamní zastupitelé posvětili odkup zámku od současného vlastníka, společnosti Incheba Bratislava. "Na koupi peníze máme, předpokládáme i možnost splátkového kalendáře. Ale i další provoz bude nákladný," přiznal starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Zároveň ale věří, že se město o nově nabytou památku dokáže postarat. Pomoci mají komerční pronájmy, sponzoři, výstavy, ale i dotace, na které by město mělo dosáhnout snáz, než předchozí soukromý vlastník.

video Město Moravský Krumlov koupí tamní zámek
Video Reportáž: Město Moravský Krumlov koupí tamní zámek
video

Město Moravský Krumlov koupí tamní zámek

I když radnice počítá s vysokými náklady, starosta koupi považuje za výhodnou. Krumlov zámek získal ještě o tři miliony levněji, než za kolik ho Incheba před 11 lety koupila. Firma navíc mezitím do oprav investovala 15 milionů korun. Rekonstrukcí už prošel rytířský sál, kaple a pět místností. "Na ně budou navazovat další prostory jižního křídla s terasou a věží, které bychom rádi opravili co nejdříve. Věž je ve špatném stavu, to přiznáváme," dodal Třetina.

Boj o epopej polevil, ale neustal

V minulosti byla hlavním lákadlem moravskokrumlovského zámku obří plátny Alfonse Muchy. Za cyklem Slovanská epopej tam každoročně mířilo na 25 tisíc turistů. Epopej byla v zámeckých prostorách k vidění téměř padesát let, konkrétně od roku 1963.

Pak ale odborníci z Galerie hlavního města Prahy předložili starostovi Krumlova posudek, ve kterém stálo: pět smotaných pláten se musí odvézt do vhodnějších prostor v Praze, rozbalit a restaurovat. Zámek v Moravském Krumlově by jim uškodil. Pět děl nakonec v roce 2011 následovala do Prahy celá epopej.

Spory se vedou hlavně o umístění pláten. Malíř obrazy původně daroval Praze, žádal ale, aby pro ně zřídila důstojné místo. Prozatím je ale cyklus vystaven v pražském Veletržním paláci. I proto chtěl malířův vnuk John Mucha odvozu pláten z Krumlova soudní cestou zabránit, ale neúspěšně. Výstava pláten je nyní z provozních důvodů návštěvníkům nepřístupná.

Zda se monumentální obrazy do Moravského Krumlova vrátí, sice není ani jisté, ale ani vyloučené. Původní podmínkou byla oprava zámeckých prostor. "Telefonovali jsme si s pražskou primátorkou Krnáčovou a nebrání se dalším jednáním," potvrdil starosta Třetina. Co je naopak jisté už nyní, je kde budou plátna v roce 2017 – pražští radní před třemi lety schválili jejich zapůjčení na výstavu do Japonska.

V opravených sálech moravskokrumlovského zámku je zatím od soboty instalovaná výstava. Moderních díla ze svých a manželových sbírek zapůjčila Meda Mládková.