Graubner na Velehradě připomněl křesťanské hodnoty

Na jihomoravském Velehradě dnes vrcholí Dny lidí dobré vůle. Arcibiskup Jan Graubner při svém kázání na jedné z největších církevních událostí v zemi připomněl význam křesťanských hodnot pro dnešní kulturu a dodal, že skutečné křesťanské hodnoty jsou plody křesťanského života.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě
Autor: Josef Omelka

Poutníky od tradičních oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje neodradilo ani tropické počasí. Ačkoliv měli organizátoři obavy, že lidí dorazí letos kvůli vysokým teplotám méně, nádvoří velehradské baziliky se začalo zaplňovat již v pátečních podvečerních hodinách. Benefičního koncertu s názvem Večer lidí dobré vůle se podle Moniky Urbáškové z pořádající organizace zúčastnilo dvacet tisíc lidí, což je stejně jako minulý rok.

Výtěžek sobotního koncertu se vyšplhal na 1,3 milionu korun. "Vybrané peníze z dárcovských SMS zpráv a jiných finančních darů si mezi sebe rozdělí tři předem vybrané projekty. Pro rok 2015 to jsou Salesiánské středisko mládeže České Budějovice, Naděje Brno a Nadační fond Adiuvare," řekla Urbášková.

Graubner: Musíme pracovat na změně myšlení

Nejdůležitější částí oslav však byla tradiční nedělní slavnostní poutní mše, kterou kázal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten ve svém kázání poukázal i na současné poměry. "Často se divíme, jak málo je u nás ochoty k dobrovolné bezplatné službě či k přijetí cizinců, kteří museli utéct ze svých domovů před jistou smrtí. Rodiče si naříkají na šikanu dětí od vrstevníků jen proto, že nemají značkové oblečení či nejmodernější mobil, že chodí do kostela či mají jinou barvu pleti nebo jsou postižení," řekl arcibiskup.

Podle něj je třeba pracovat na změně myšlení. "Začít je třeba u dětí dobrou křesťanskou výchovou. Můžeme říci, že naše církev je už dnes organizací, která má nejvíce dobrovolníků a dárců, ale vidíme, že je stále co zlepšovat," doplnil Graubner.

Kromě slavnostní mše a benefičního koncertu se mohli poutníci zúčastnit také například turnaje v ping-pongu, fotografického workshopu nebo soutěže ve fotbalových dovednostech. Vyzkoušet si mohli i ruční přepisování Bible nebo umělecké kování pod dozorem zkušených kovářů. Ti na Velehradě představili kovanou plastiku na počest 1200. výročí úmrtí svatého Metoděje. Plastika bude u velehradské baziliky stát až do konce roku.

Video Cyril a Metoděj na Velehradě
video

UDÁLOSTI: Dny lidí dobré vůle na Velehradě