Praha nabídne od září větší frekvenci nočních spojů MHD

Od září budou jezdit v Praze o víkendech noční tramvaje a autobusy častěji. Jejich interval se zkrátí na dvacet minut ze současné půl hodiny. Důvodem je přeplněnost spojů. Praha tak nabídne srovnatelné noční cestování jako ostatní evropské metropole.

Tramvaje na pražském Libeňském mostu
Autor: Josef Horázný

Během jedné víkendové noci cestuje Prahou průměrně 31 tisíc lidí. "Může se stát, že v jedné tramvaji se převeze třeba 140 lidí, což opravdu není standard, který bychom rádi nabízeli," konstatuje Filip Drápal, mluvčí ROPID.

Díky zkrácení intervalu nočních linek z třiceti na dvacet minut bude více tramvají jezdit nejen do okrajových částí města, ale i po jeho centru.

Kvůli přeplněnosti spojů bude od září jezdit o víkendech častěji i šest nočních autobusů. Praha tak nabídne srovnatelné cestování jako ostatní evropské metropole. V Berlíně, Vídni a Varšavě jezdí metro každou čtvrt hodinu a autobusy po 30 minutách. Výrazně hůř je na tom Bratislava, kde jezdí jen šest autobusů za noc.

Noční provoz pražského metra se zatím neplánuje. "Je potřeba udržovat tratě metra – tunely, tak aby nemusely být výluky během dne a také z toho důvodu, že ten provoz je velmi nákladný," vysvětlil Drápal.

Video Studio ČT24
video

Častěji pojede po Praze i šestice nočních autobusů