Soud osvobodil exšéfa armádní základny. Hrozilo mu až 12 let vězení

Zlín - Krajský soud ve Zlíně zprostil obžaloby bývalého náčelníka armádní základny Jiřího Pláška. Hrozilo mu až dvanáct let za mřížemi. Podle státního zástupce měl totiž chybně zadávat zakázky týkající se zdravotnického materiálu a způsobil tak škodu téměř 50 milionů korun. Plášek svou vinu už několikrát odmítl.
Jiří Plášek u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Hrozilo mu pět až dvanáct let vězení, státní zástupce Petr Matoušek pro něj žádal nepodmíněný trest kolem osmi let. Zlínský soud ale exšéfa armádní základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku zprostil obžaloby. Stejný soud už v lednu trestní stíhání v této věci zastavil, státní zástupce pak ale uspěl se stížností u olomouckého vrchního soudu.

„Cítím se nevinen, budu se snažit svou nevinu prokázat. Já jsem ty firmy nevybral,“ hájil se před měsícem u soudu osmapadesátiletý Jiří Plášek. Ten podle Matouška neplnil své povinnosti vyplývající z právních předpisů a rozkazů nadřízených. Nestanovil totiž předem hodnotu zakázek, nezveřejnil je a bez výběrového řízení je zadal konkrétním zhotovitelům. Neumožnil tak ostatním se o zakázky ucházet. Z obžaloby dále vyplývá, že neusiloval o ocenění zakázek za obvyklou cenu, ale přijal cenu navrženou dodavateli, která byla podstatně vyšší.

Bývalý náčelník armádní základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem zadávání zakázek konkrétním firmám bez výběrového řízení obhajoval údajnou časovou tísní. Podle něj bylo potřeba například materiál na obnovu polní nemocnice pro zahraniční mise dodat co nejrychleji.

Obžaloba se týkala 130 zakázek na dodávky léčiv a zdravotnického materiálu a na služby spojené s obnovou polní nemocnice po jejím návratu z mise v Afghánistánu, které se uskutečnily v letech 2008 až 2010.


Pláška už soud zprostil viny za jinou chybu

Teprve nedávno skončila pro bývalého náčelníka jiná kauza, ve které byl také zproštěn viny. Případ se týkal nákupu autolékárniček pro armádu. Nejvyšší státní zástupce tehdy neuspěl s dovoláním, a tak zprošťující verdikt zlínského krajského soudu definitivně potvrdil Nejvyšší soud.

Ten souhlasil se závěrem krajského soudu, který před několika měsíci případ uzavřel. Plášek podle něj při nákupu autolékárniček chyboval, ale jeho postup měl být předmětem kázeňského řízení, protože trestného činu se nedopustil.

Podle obžaloby Plášek potvrdil v listopadu 2010 převzetí objednávky, kterou ale firma přivezla postupně a se zpožděním. Poslední dodávka dorazila 48 dnů po termínu, Plášek údajně přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil. Firma pak dobrovolně zaplatila smluvní pokutu z prodlení během trestního řízení. Stát tak údajně přišel o více než 362 tisíc korun.

Celkem šlo o pět a půl tisíce kusů lékárniček do osobních automobilů, z nichž jedna stála asi 880 korun, tři tisíce kusů lékárniček do nákladních vozidel, jedna asi za 1260 korun, a 30 defibrilátorů po 40 tisících korunách za kus.